Jubileuszowa gala w Teresinie

W Niepokalanowie i Paprotni świętowano 26 maja podwójny jubileusz – 200-lecie powstania miejscowości Teresin oraz 50 rocznicę samorządu gminnego. Uroczystość zgromadziła prawie 300 osób nie tylko z gminy Teresin i powiatu sochaczewskiego, ale też z całej Polski oraz gości z miast partnerskich z Bułgarii i Ukrainy. Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i posłowie, nie tylko obecnej kadencji, ale też wcześniejszych.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie z udziałem zaproszonych gości, pocztów sztandarowych oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy.

Nastepnie część oficjalna odbyła się w Hotelu Kuźnia Napoleońska. Przybyłych gości powitał Marek Olechowski, wójt gminy Teresin. Bardzo wzruszony dziękował wszystkim, zaznaczając, że nie liczył na tak wielki odzew na wysłąne zaproszenia.

– Wszyscy szanowni goście, przyjaciele, mieszkańcy, miło mi was powitać. Cieszę się, że jesteśnie z nami w tak ważnym dla nas dniu.  Wysłaliśmy ponad 300 zaproszeń na naszą galę jubioleuszową. Spodziewaliśmy się, że przyjdzie garstka osób, a przybycie potwierdziło ponad 250 osób. Tak znamienitego spotkania jeszcze w Teresinie nie było i cieszę się, że jestem tego świadkiem – mówi Marek Olechowski.

Wśród gości, którzy się pojawili był Waldemar Pawlak, były premier rządu RP, obecni i byli posłowie – Arkadiusz Iwaniak, Macieja Małecki, Tadeusz Szymańczak, Bogusław Kowalski. Pojawili się również – Adam Orliński i Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego. Powiat Sochaczewski reprezentowali – Jolanta Gonta, starosta i Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz z miasta Sochaczew – burmistrz Piotr Osiecki.

Na gali obecni byli również przedstawiciele samorządów z Żyrardowa, Kampinosu, Grodziska Mazowieckiego, Pabianic, Wiskitek, Izabelina, a także Błonia i Zduńskiej Woli. Pojawili się takće przedstawiciele starostwa z Powiatu Warszawskiego Zachodniego Nie zabrakło gości z Bułgarii oraz Ukrainy. Szczególnie dziękowano Romanowi Polikrowskiemu, merowi Zbaraża za przybycie wraz z delagacją, pomimo trudnych chwil, jakie przeżywa obecnie Ukraina. Nie zabrakło też przedstawicieli wojska z jednostek rakietowych w Bielicach, policji sochaczewskiej oraz ojców franciszkanów z Niepokalanowa.

Potem krótką historię Teresina i gminy Teresin przedstawił Marek Jaworski, były przewodniczący rady gminy, a obecnie dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Teresinie. Po nim wręczone zostały odznaczenia państwowe zasłużonym w działalności samoirządowej i społecznej mieszkańcom gminy.

Dość długo trwały wystąpienia zaproszonych gości i wręczanie upominków. Poza kwiatami były obrazy, statuetki, sadzonka dębu od gminy Nowa Sucha, a nawet symboliczne „miliony” oraz haftowana ręcznie koszula dla wójta od delegacji ze Zbaraża.

Wspaniałym wytchnieniem był występ dzieci i młodzieży z Teresińskiego Ośrodka Kultrury, którzy owacyjnie byli oklaskiwani. Potem odbyła się prezentacja książek -„Dzieje Gminy Teresin” Bogusława Kwiatkowskiego oraz „Wiara przy drodze. Krzyże, Kapliczki, Figury Świętych w Gminie Teresin” Grzegorza Szkopa.  Na koniec wręczono nagrody dzieciom, uczestnikom konkursu   „Teresin, moje miejsce”. Podczas uroczystości zaprezentowano także wystawę „Teresin – Przemiany”. Imprezę zakończył piknik w ogrodach Kuźni Napoleońskiej.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*