Warning: vsprintf(): Too few arguments in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1390

Warning: mysqli_query(): Empty query in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php:1390) in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-content/plugins/wpfront-notification-bar/classes/class-wpfront-notification-bar.php on line 63
Cyfrowy Szpital – czyli o innowacjach w Powiatowym Szpitalu – Express Sochaczewski

Cyfrowy Szpital – czyli o innowacjach w Powiatowym Szpitalu

W sochaczewskim szpitalu w sobotę, 3 grudnia podsumowano zakończenie procesu kompleksowej informatyzacji. Cyfryzacja Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie to ważny krok w drodze do zwiększenia jakości świadczonych usług medycznych. Już przynosi bardzo wymierne korzyści tak pacjentom, jak i personelowi.

Inwestycja kosztowała 4 799 460,00 zł. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 4 319 514,00 zł ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wykonawcą była firma CloudiMed Sp. z o.o. O tym, jak ważna jest to inwestycja mówili m.in. minister Maciej Małecki, starosta Jolanta Gonta podczas briefingu prasowego.

Umowę na wykonanie zadania „Kompleksowa informatyzacja szpitalnego systemu informatycznego (SSI) w zakresie części medycznej (HIS, EDM, E-USŁUGI) oraz systemu do analiz zarządczych” podpisano w maju br. Realizacja projektu stworzyła możliwości wdrażania zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych, które w oparciu o powstałą infrastrukturę przyczyniają się do zwiększenia stosowania narzędzi teleinformatycznych w bieżącej pracy szpitala, zapewniła wypełnienie wymogów prawnych funkcjonowania w obszarze IT.

– Cyfryzacja to w skrócie – wymiana informacji i przetwarzanie ich. Ostatnie lata spowodowały, że należało zwiększyć efektywność cyfryzacji naszego szpitala. To przede wszystkim bezpieczeństwo dla pacjenta i łatwiejszy dostęp do usług ochrony zdrowia. To program, który jest wdrażany w całym kraju. My wystartowaliśmy z nim jako pierwsi dzięki wsparciu z Polskiego Ładu. Jeszcze raz dziękuje ministrowi Maciejowi Małeckiemu za pomoc w uzyskanie tych środków, gdyż jest to bardzo znaczący krok dla szpitala w Sochaczewie – mówił w swoim wystąpieniu Robert Skowronek, dyrektor ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

Dzięki cyfryzacji zarządzanie szpitalem staje się łatwiejsze, proces diagnostyczno-terapeutyczny przebiega sprawniej, zwiększa się jakość obsługi, uproszczone są kwestie dokumentacyjne. W praktyce oznacza to, że rozbudowany system informatyczny szpitala umożliwi pacjentom m.in.: uruchomienie e-usługi o nazwie Portal Pacjenta, a to indywidualne konto umożliwi pobieranie świadczeń medycznych, bez wychodzenia z domu – elektroniczny dostęp do historii choroby, danych medycznych oraz możliwość zapisywania się online na wizyty do poradni i specjalistów w szpitalu. Pacjent może w każdej chwili sprawdzać swoje recepty i skierowania lekarskie. Konto połączone jest z adresem email i numerem telefonu, więc wystawiane recepty elektroniczne są dostępne na urządzeniu mobilnym pacjenta (telefon, tablet, komputer). Użytkownicy nie tylko mają dostęp do podglądu recept wydanych elektronicznie, ale też dysponują spisem przepisanych im leków. Blisko 80 mln leków wydanych na receptę w aptekach zostało zewidencjonowanych w systemie. Jeśli ktoś taki lek kupował, zobaczy to w swoim Internetowym Koncie Pacjenta – razem z ulotką danego leku. Zaś placówce i jej pracownikom cyfryzacja daje m.in.: wygodniejsze i zautomatyzowane zarządzanie procesami administracyjnymi, poprawia renomę placówki, przynosi oszczędności i co najważniejsze umożliwia lepszą i sprawną komunikację z innymi szpitalami, co znacząco wpływa na tempo diagnostyki i przyspieszone decyzje w sprawie kierunków terapeutycznych.

– Zakończyła się kolejna, ważna inwestycja w sochaczewskim szpitalu. Nowoczesny system informatyczny ułatwi pracę lekarzom i pielęgniarkom. Więcej czasu będą mogli poświęcić pacjentom, a mniej na sprawy „papierowe”. Sochaczewski szpital znalazł się w jednym systemie z wiodącymi szpitalami w kraju. Pacjenci nie będą musieli nosić ze sobą wyników badań i lekarskich zleceń, bo to będzie dostępne w systemie. Pacjenci zyskali też internetową możliwość zapisu do szpitalnych poradni bez wychodzenia z domu. Inwestycję zaczynaliśmy w maju, gdy przekazywałem promesę rządowej dotacji. Cyfryzacja szpitala kosztowała prawie 5 mln zł – ponad 4,3 mln zł przekazał rząd Prawa i Sprawiedliwości z programu Polski Ład, pozostała kwota to wsparcie samorządu powiatu. Dziękuję staroście Jolancie Gonta, radnym powiatu, dyrekcji i pracownikom szpitala za bardzo dobrą współpracę w tej ważnej dla naszych mieszkańców sprawie – mówił m.in. podczas spotkania w szpitalu M. Małecki.

W podobnym tonie, podkreślając jak ważne jest to przedsięwzięcie w funkcjonowaniu szpitala, ale i wskazując na korzyści, które będzie miał pacjent, wypowiadali się także obecni na briefingu: Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Jan Łopata – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie, Bogumił Czubacki członek Zarządu Powiatu czy Sylwester Kaczmarek – przewodniczący Rady Miejskiej oraz Wiesława Załuska – Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*