Warning: vsprintf(): Too few arguments in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1390

Warning: mysqli_query(): Empty query in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php:1390) in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-content/plugins/wpfront-notification-bar/classes/class-wpfront-notification-bar.php on line 63
WYMIENILI POGLĄDY Z BURMISTRZEM – Express Sochaczewski

WYMIENILI POGLĄDY Z BURMISTRZEM

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami covidowymi, wrócił cykl otwartych spotkań burmistrza z mieszkańcami. Za nami już trzy spotkania władz miasta z mieszkańcami, podczas których rozmawiano o mieście, jego problemach, zadaniach, jakie mieszkańcy chcieliby postawić przed samorządem.

Pierwsze z nich odbyło się w poniedziałek, 14 listopada w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Na początku spotkania burmistrz Piotr Osiecki przedstawił swoich zastępców i przywitał zgromadzonych. Przybliżył też obecną sytuację w mieście i wskazał najważniejsze działania, które ratusz planuje podjąć w najbliższym czasie, w tym przebudowę 33 ulic, na co środki udało się pozyskać z programu „Polski Ład”.

Drugim wiodącym tematem była dystrybucja węgla w preferencyjnych cenach. Burmistrz zaznaczył, że miasto jest już gotowe do tego zadania. Zebrało od mieszkańców deklaracje, które pozwoliły na oszacowanie zapotrzebowania, zorganizowało całą infrastrukturę dystrybucji i teraz czeka tylko na podpisanie umowy z jednym z państwowych dostawców.

Jak tylko otrzymamy informację, że węgiel na dniach przyjedzie możemy rozpocząć dystrybucję – przekazał burmistrz Osiecki.

Zaznaczył też, że obecnie trwają starania o to, by cena dystrybuowanego przez Sochaczew węgla była najbliżej ceny minimalnej – 1500 zł, a jak najdalej od maksymalnej, czyli 2000 zł.

Mieszkańcy zgłosili m.in. problem wody, która zbiera się na jezdniach po intensywnych opadach deszczu. Burmistrz przyznał, że system zbierania deszczówki rzeczywiście nie jest przystosowany do tak nagłych oberwań chmury, z jakimi mieliśmy do czynienia wiosną tego roku. Zaznaczył, że kwestia wygląda podobnie również w innych dzielnicach miasta. Dodał, że na szczęście tak intensywne opady nie występują często.

Pojawił się też temat odcinków ulic wymagających remontu. Najczęściej okazywały się to jednak jezdnie niebędące w zarządzie miasta, albo takie, których sytuacja własnościowa jest skomplikowana przez bliskość terenów należących do PKP.

Mieszkańcy pytali, czy w związku z oszczędzaniem energii miasto planuje nocne wyłączenia oświetlenia ulicznego, jak ma to miejsce w niektórych gminach. Burmistrz uspokoił, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo mieszkańców, więc takie wygaszenia nie będą miały miejsca. Trwają jednak próby częściowego wyłączania lamp, w sensie na przykład co drugiej, na mniej uczęszczanych ulicach. Jeśli takie rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na wspomniane bezpieczeństwo, będzie mogło być stosowane. Padło również pytanie, czy w tym roku z poruszanych powodów miasto zrezygnuje ze świątecznej iluminacji. Piotr Osiecki obiecał, że mimo iż skromniejsza niż zazwyczaj, to taka iluminacja się pojawi. 

Szczególnie w Boryszewie nie mogło zabraknąć tematu budowy infrastruktury kolejowej w związku z planami uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Burmistrz Osiecki podkreślił, że nie będzie zgody władz miasta na przeprowadzenie linii w jakikolwiek sposób ingerujących w tkankę miasta. Gorąco zaprosił zebranych, by towarzyszyli mu w najbliższą środę w o 17.00 w hotelu Chopin podczas konsultacji społecznych z przedstawicielami CPK, tak, by pokazać skalę sprzeciwu mieszkańców naszego miasta wobec planów poprowadzenia choćby nitek kolejowych przez Boryszew.

Z kolei drugie spotkanie burmistrza z   mieszkańcami odbyło się 17 listopada w Chodakowie.

Na wstępie Piotr Osiecki omówił przygotowania miasta do akcji sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach, najważniejsze inwestycje zrealizowane w ostatnim czasie w Chodakowie, plany samorządu na najbliższy okres.

Mieszkańcy pytali, czy będzie drugi etap modernizacji terenów rekreacyjnych nad Utratą. Jest to w planach, ale decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie przyszłego roku, gdy będzie można ocenić, jakimi wolnymi środkami dysponuje ratusz. Ponieważ jest to teren pod opieką konserwatora zabytków, na konkretne prace, w tym pielęgnację zieleni, muszą wyrazić zgodę jego służby.

Mieszkańców interesowało, czy miasto podniesie podatki, ceny wody i ścieków w 2023 roku. Burmistrz odpowiedział, że wspólnie z przewodniczącym rady miasta ustalili, iż nie wystąpią do radnych z projektem uchwały podnoszącej stawki. A to oznacza, że podatki nie wzrosną. Jeśli chodzi o wodę i ścieki, to w czerwcu ub. roku obniżono opłatę za wodę i ścieki do 12,97 zł/m3, a obecna taryfa ma obowiązywać do czerwca 2024 roku.

Mieszkańcy pytali też, czy jest możliwość namalowania pasów dla pieszych na ulicy Wyszogrodzkiej oraz zamontowania progów zwalniających na Topolowej, gdzie po ułożeniu asfaltu zaczęły się popisy młodych kierowców, kto szybciej pokona ten odcinek. Burmistrz wyjaśnił, że Wyszogrodzka to droga wojewódzka, ale oczywiście o pasach porozmawia z dyrekcją MZDW. Jeśli chodzi o progi, to sprawą zajmą się miejskie służby drogowe.

Kolejnym drogowym tematem była przebudowa ulicy Chopina na odcinku od torów kolejki wąskotorowej do skrzyżowania z Trojanowską i Staszica. Burmistrz wyjaśnił, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich deklaruje, że wprowadzi to zadanie do swoich planów inwestycyjnych zaraz po tym, gdy miasto przekaże mu dokumentację techniczną. Ratusz zlecił opracowanie projektu i kosztorysów. Prace nad dokumentacją trwają. Mieszkańców interesowało też, na jakim etapie są negocjacje z koleją na temat przejęcia gruntów w śladzie kolejki wąskotorowej pod ścieżkę rowerową.

Natomiast trzecie spotkanie miało miejsce 21 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej. A ponieważ odbyło się o godzinie 18.00, czyli po oddaniu gazety do druku, napiszemy o nim, jak i spotkaniu burmistrza z mieszkańcami centrum miasta, w kolejnym wydaniu Expressu Sochaczewskiego.

UM Sochaczew/ opr. Jerzy Szostak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*