Pieluchomajtki – czym różnią się od tradycyjnych pieluch?

fot.pixabay

Pieluszki są podstawowym elementem wyprawki niemowlaka. Ich wybór nie powinien być pozostawiony jednak kwestii przypadku, ponieważ to od nich zależy higiena i bezpieczeństwo dziecka, a jednocześnie komfort rodzica. Okres, w którym używa się tego produktów, może wydłużyć się nawet do trzeciego roku życia. Czym różnią się tradycyjne pieluchy od pieluchomajtek? Podpowiadamy.

Czym są pieluchy?

Obecnie w sklepach dostępne są zarówno pieluchy i pieluchomajtki. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodzice nie mieli tak dużego wyboru. Wtedy głównie wykorzystywali tradycyjne pieluchy tetrowe, których można używać wielokrotnie. Kiedyś były one prane, gotowane i suszone. Obecnie ich miejsce zastąpiły pieluchy jednorazowe. Tetrowe z kolei stosuje się nie tylko do przewijania, ale także na przykład do podkładania pod główkę dziecku w łóżeczku lub łóżku, czy do osłaniania go przed słońcem.

Z kolei pieluszki jednorazowe nazywane też pampersami raz zabrudzone nadają się już do wyrzucenia. Posiadają one wkłady chłonące, lecz ich konstrukcja zapewnia dostęp powietrza do delikatnej skóry malucha. Z boku posiadają rzepy, które umożliwiają mocne, prawidłowe zapięcie. Bardzo szybko się je zakłada i zdejmuje. Ich wadą jest jednak liczba dziennie zużywanych egzemplarzy.

Czym są pieluchomajtki?

Pieluchomajtki działają tak samo jak pampersy, czyli wchłaniają wilgoć i zabezpieczają przed przedostaniem się jej na zewnątrz. Główna różnica między nimi polega na sposobie ich zakładania. Pieluszki mocowane są za pomocą przyklejanych rzepów, a pieluchomajtki zakłada się tak samo jak zwykłe majtki. Z kolei ściąga w taki sam sposób jak tradycyjną pieluchę, przerywając boczne paski. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku dzieci, które nie lubią być przewijane na leżąco. Zalecane są również maluchom dopiero zaczynającym korzystanie z nocnika. Z założenia są one przeznaczone dla dzieci, które już potrafią chodzić, chociaż można je zakładać maluchom już od 9 miesiąca życia.

Co wybrać — pieluchy czy pieluchomajtki?

Oba te produkty różnią się między sobą jedynie sposobem zakładania, ponieważ ich chłonność jest uzależniona od deklaracji producenta. Z tego powodu pieluchy dedykowane są młodszym dzieciom a przede wszystkim niemowlakom, które przewija się na leżąco. Rodzice starszych dzieci, które już korzystają z nocnika i potrafią chodzić, wybierają pieluchomajtki. Mogą one w późniejszym czasie służyć również jako dodatkowe zabezpieczenie na noc na wszelki wypadek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*