Warning: vsprintf(): Too few arguments in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1390

Warning: mysqli_query(): Empty query in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php:1390) in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-content/plugins/wpfront-notification-bar/classes/class-wpfront-notification-bar.php on line 63
Tłumy na Podzamczu – Express Sochaczewski

Tłumy na Podzamczu

fot. B. Nowak

SOCHACZEW W poniedziałkowe popołudnie, 15 sierpnia przybyły na V Piknik Wojskowy tłumy mieszkańców Sochaczewa i okolic. Nie odstaszyła nawet upalna pogoda, która mocno dawała się we znaki. Organizatorem imprezy przygotowanej na Podzamczu z okazji Święta Wojska Polskiego było Sochaczewskie Centrum Kultury. Zabawa trwała od godziny 15.00 do 19.00.

Każdy mógł znaleźć dla siebie moc ciekawych rzeczy. Kolekcjonerzy prezentowali różne umundurowanie wojskowe, nie tylko polskie, ale też róznych armii europejskich, a nawet amerykańskich. Były medale, odznaki, równe metalowe elementy i ryngrafy. Była też biżuteria w tym z bursztynu, metalowe misy z mosiądzu, miedzi i żelaza.

Były też ciekawe wydawnictwa, zarówno współczesne oferowane na stoiskach wojskowych i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, jak i dawne, wygrzebane z domowych archiwów. Nie zabrakło konkursów i zabaw.

Najmłodsi z pasją zamieniali sie w samolociki i smigali między churkami. Inne maluchy kursowały w małej, elektrycznej kolejce. Byłs słodka wata cukrowa, wyklejanki, malowanki, motanki i kierowanie samolotem na ekranie monitora. Starsi mogli postrzelać z laserowego pistoletu, co wcale nie było łatwą sztuka. Natomiast już prawdziwe orły mogły zmierzyć się z lotniczą “wirówką”, czyli taką jakby karuzelą dla lotników – urządzeniem testowanym dla kandudatów do latania samolotami.

Był też prezentowany sprzęt wojskowy w tym samochody z zaontowanymi wyrzutniami pocisków z obrony przeciwlotniczej. Tuż obok można było lać wodę – i to dosłownie. Strażacy dawali najmłodszym amatorom sikawkę, którą można było wycelować na wiatraczek. Jeśli on się obracał to znaczyło, że struga wody dobrze jest wycelowana. Nie każdemu to wychodziło, bo trudno było utrzymać w dłoniach sikawkę. Najmłodsi jednak z całym samozaparciem staralli się i wielu to wychodziło perfekcyjnie.

Wśród wielu atrakcji był występ Mundurowego Zespołu Wokalno – Instrumentalnego Patria oraz młodych wokalistów ze Studia Piosenki, prowadzonego w SCK przez Piotra Milczarka. Ci pierwsi powrócili dopiero co z wyjazdu na Festiwal w Ohrydzie w Macedonii, gdzie byli bardzo dobrze przyjęci. Patria przedstawiła swoje utwory m. in. “Marsz Mokotowa”, “Okę”, “serce w plecaku”, “Sanitariuszkę Małgorzatkę”… a na finał “Pierwszą Brygadę”. Repertuar partiotyczny przedstawiło także Studio Piosenki w tym m. in. Piosenkę o 11-letnim powstańczym łaczniku “Orle Białym”.

Ukoronowaniem imprezy była tradycyjna, wojskowa grochówka po która ustawiła się długa kolejka, gdyz amatorów tego wojskowego specjału nie brakowało. I to pomimo tego, że zupa tłusta i zawiesista, choć prawie 30-stopniowy upał nie sprzyjał takim degustacjom.

Impreza była udana i chyba zgromadziła największą liczbę mieszkańców i gości z powiatu sochaczewskiego oraz wielu turystów.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*