To historia pełna wzlotów i upadków. Flota potrafiła bić się o ekstraklasę, by kilka lat później wylądować w piekle

Flota od lat na rollercoasterze

Wszystko zaczęło się 17 kwietnia 1957 roku. To właśnie tamtego dnia w Świnoujściu zawiązano Wojskowy Klub Sportowy „Flota”, co stało się za sprawą żołnierzy Marynarki Wojennej, którzy kilka lat wcześniej przyczynili się też do powstania kompleksu sportowego przy ulicy Matejki. Pierwszym sternikiem klubu został Marian Mamorski.

Co ciekawe, Flota służyła nie tylko wojskowym, ale również sportowcom, którzy ze służbą nie mieli zbyt wiele wspólnego. Przy Matejki mieli do dyspozycji boiska do siatkówki, zaplecze sanitarne, dwa korty tenisowe, boiska do koszykówki i oczywiście boisko piłkarskie. Ale WKS nie ograniczał się tylko do tych dyscypliny sportowych, bo pod jego opieką byli też bokserzy, lekkoatleci, ciężarowcy, zapaśnicy, żeglarze, a także sekcje gimnastyki artystycznej i strzelectwa.

Gdyby w tamtych czasach zakłady bukmacherskie promocje, jak również inne bonusy, prosperowałyby tak prężnie jak dziś, z pewnością niejeden typer obłowiłby się na sukcesach sportowców lokalnego klubu. Już kilka lat po powołaniu do życia WKS-u, trenująca gimnastykę Zofia Makarowa sięgnęła po srebro mistrzostw Polski, co miało miejsce w 1964 roku. Obecnie obstawienie tej dyscypliny nie jest niczym trudnym, bo wystarczy sprawdzony zakład bukmacherski oraz ogólnopolskie wydarzenie sportowe.

W takich okolicznościach typerowi pozostaje kliknięcie kciukiem w aplikacji bukmacherskiej. Dawniej nawet nie było o tym mowy, a zatem pozostawało zakładanie się w znacznie węższym gronie, co zapewne miało miejsce.

Piłkarska Flota Świnoujście ligowiec, który na pierwsze awanse nie czekał długo

W przypadku sekcji piłkarskiej początki były żmudne, bo zaczynały się od A klasy, ale na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Już w 1960 roku zawodnicy grający w ramach klubu Flota Świnoujście wywindowali się na pozycję lidera grupy północnej, a następnie wygrali baraże, co oznaczało awans szczebelek wyżej, a więc do Klasy Okręgowej.

Sielanka niestety nie trwała długo i na Flota Świnoujście forum publicznym wręcz zawrzało. Otóż w 1968, zgodnie z planowaną reorganizacją sportu wojskowego, nad WKS-em zawisło widmo likwidacji. Na szczęście do tego nie doszło, głównie przez determinację ludzi, którym na sercu leżał los klubu. Ostatecznie zarejestrowano Międzyzakładowy Klub Sportowy. Ten został spadkobiercą poprzedniej struktury. Sportowcy jakimś cudem przetrwali końcówkę lat sześćdziesiątych i w kolejną dekadę weszli z nadziejami na lepsze jutro.

Drużyna piłkarska w 1970 nie zdołała się utrzymać w okręgówce i musiała przełknąć gorycz porażki. Na szczęście w A klasie spędziła tylko sezon. Wzmocniona kilkoma nowymi zawodnikami szybko wywalczyła sobie promocję do wyższej klasy rozgrywkowej, a niespełna sześć lat później świętowała awans z Klasy Okręgowej do III ligi.

Flota Świnoujście tabela następnych lat pełna wzlotów i upadków

Nadmorski klub radził sobie na trzecim szczeblu rozgrywkowym całkiem nieźle, bo przetrwał tam całe trzy sezony. Jednak kolejne lata, aż do 1987 roku, to swoisty rollercoaster dla wszystkich fanów świnoujskiej ekipy, która co rusz to awansowała do III ligi, albo z niej spadała. Jak we wspomnianym roku trafiła na trzeci szczebel, tak utrzymała się na nim aż do 2006 roku.

  • 1979/1980 – III Liga
  • 1980/1981 – Klasa Okręgowa
  • 1981/1982 – III Liga
  • 1982/1983 – Klasa Okręgowa
  • 1983/1984 – III Liga
  • 1984/1985 – Klasa Okręgowa
  • 1985/1986 – III Liga
  • 1986/1987 – Klasa Okręgowa
  • 1987/1988 – III Liga

Jednak na chwilę cofniemy się do 1991 roku, bo to wtedy klub przeszedł kolejną restrukturyzację. Przemiany geopolityczne na świecie dotknęły także Flotę, która trafiła pod skrzydła miasta, a prezesem MKS-u został prezydent Leszek Miłosz.

W następnych latach klub trwał w trzecioligowej stagnacji, co po nieudanym sezonie 2005/2006 zakończyło się spadkiem do IV ligi. Flota już rok później weszła do III ligi, by w kolejnym sezonie wywalczyć kolejny awans, jednak po reformie w piłce nożnej, trafiła od razu do zreformowanej I ligi będącej zapleczem ekstraklasy.

Era Floty w I lidze

Z pewnością jednym z lepiej wspominanych przez kibiców ze Świnoujścia momentów był sezon 2012/2013, gdy stanowisko trenera objął Dominik Nowak. To właśnie pod jego wodzą Flota otarła się o najwyższy szczebel rozgrywek. Wystarczy powiedzieć, że jesienią klub szedł przez ligę jak burza, bo na dzień dobry zanotował wygrane w ośmiu kolejnych spotkaniach oraz dwa w Pucharze Polski. Jesień kończy się pozycją lidera z przewagą pięciu punktów.

Tego nie dało się popsuć! A jednak, stało się. Wiosną Flota nie imponowała, a wręcz wpadła w stagnację. Sezonu nie dokończył Dominik Nowak, który przy ogromnej presji został zastąpiony przez Tomasza Kafarskiego. Ale i jemu nie udało się uszczęśliwić kibiców. Flota na ostatniej prostej przegrywa rywalizację o ekstraklasę z Cracovią, która finalnie zdobyła jeden punkt więcej. Klub ze Świnoujścia, mimo ogromnych problemów finansowych, przetrwał na drugim szczeblu rozgrywkowym jeszcze dwa sezony, by ostatecznie w 2015 roku wycofać się z rozgrywek.

Kolejny sezon musieli rozpocząć ponownie od A klasy.

Dziś Flota walczy o powrót na wyżyny, zaś sezon 2021/2022 zakończyła w IV lidze na drugim miejscu. Biorąc pod uwagę przedsezonowe kursy zakładów sportowych, klub ze Świnoujścia miał bardzo duże notowania w oczach bukmacherów i był stawiany w roli głównego kandydata do awansu. Jednak w końcówce lepsza okazała się Vineta Wolin, która zgromadziła o dwa „oczka” więcej i to ona zagra w III lidze. Flota zostaje na piątym szczeblu i w kolejnym sezonie również włączy się do walki o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Z pewnością na takie rozwiązanie postawione zostaną przez fanów kolejne darmowe bonusy bukmacherskie, jakie można znaleźć wśród polskich legalnych zakładów sportowych. Kibice wierzą, że Flota wróci tam, gdzie jej miejsce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*