W rocznicę sochaczewskiej straży

fot. B. Nowak

Burmistrz Sochaczewa, Starosta Powiatu Sochaczewskiego oraz Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Sochaczewie zaprosili 4 września na uroczyste obchody 141–lecia Sochaczewskiej Straży Pożarnej. W tym roku miały one wyjątkowo uroczysty charakter z uwagi na to, że były też upamiętnieniem ubiegłorocznego jubileuszu, kiedy uroczystości nie odbyły się.

Uroczystość rozpoczęła się o 8.30 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą zasługi sochaczewskich strażaków w walce o niepodległość podczas I Wojny Światowej. Starszy ogniomistrz Tomasz Brodowicz odegrał na trąbce hejnał Sochaczewa, po którym nastąpił wymarsz do kościoła Matki Bożej Różańcowej parafii św. Wawrzyńca, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji sochaczewskich strażaków. Po niej strażacy przemaszerowali w rytm muzyki granej przez Orkiestrę OSP z Gąbina. Na Placu Kościuszki, poczet sztandarowy wciągnął flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego.

W 2020 roku z powodu pandemii nie mogliśmy zaprosić na uroczystość i upamiętnienie strażaków, którzy pełnili i pełnią w naszym mieście służbę już 140 lat, zarówno w czasach pokoju, jak i w trudniejszych chwilach naszej przeszłości – wspomniał Piotr Osiecki, przypominając okoliczności powstania Sochaczewskiej Straży i najważniejsze osoby związane z początkami sochaczewskiej straży: Bronisława Łuszczewskiego, Władysława Tomickiego, Władysława Garbolewskiego i Władysława Piaseckiego. Burmistrz wspomniał też o sporze z zaborcą związanym z napisami na sztandarze i ukrywaniu go w czasie obu wojen światowych

– Życzę, aby ta wymagająca służba była bezpieczna, a święty Florian czuwał nad wami w każdej sekundzie, szczególnie wtedy, gdy z narażeniem zdrowia i życia jedziecie na ratunek – dodał Piotr Osiecki, kierując życzenia do strażaków.

W trakcie uroczystości wręczone zostały okolicznościowe dyplomy przyznane przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej strażakom: Ewie Paduch, Tomaszowi Brodowiczowi, Damianowi Zimochockiemu, Maciejowi Bieńczykowi oraz Piotrowi Piątkowskiemu. Potem wręczono zaproszonym gościom i strażakom medale upamiętniające 140–lecie powstania sochaczewskiej straży ogniowej oraz statuetki z postacią św. Floriana.

Na koniec ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Straż pożarna wczoraj i dziś”, przeprowadzonego pod patronatem starosty Jolanty Gonty. W ramach obchodów na placu Kościuszki można było też podziwiać modele pojazdów straży pożarnej z różnych epok, które własnoręcznie, z papieru wykonuje Piotr Zegarki, strażak i modelarz z Grodziska Mazowieckiego. Z kolei Piotr Piątkowski, komendant PPSP w Sochaczewie zaprosił do obejrzenia wystawy plenerowej otwartej na placu Kościuszki, dokumentującej życie strażaków i najważniejsze akcje z ostatnich lat. Autorem zdjęć jest mł. bryg. Tomasz Fijołek.

BN

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*