Piknikowo i integracyjnie w „Antaresie”

Słoneczna pogoda dopisała, a jeszcze bardziej dopisali na piknik przyjaciele i nowi sąsiedzi Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Antares”, mieszczącej się od niedawna w Sochaczewie – Chodakowie przy ul. Matejki. Przeniesiona z Giżyc placówka została symbolicznie otwarta w miniony poniedziałek, 31 maja.

Warunki pandemiczne uniemożliwiły wcześniejsze oficjalne otwarcie nowego lokum i zaproszenie w jego progi gości. Udało się tego dokonać w miniony poniedziałek. Piknik integracyjny połączony został z Dniem Dziecka. Nie mogło zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali wspólnie Jolanta Gonta – starosta sochaczewski wraz z Tadeuszem Głuchowskim – wicestarostą oraz Markiem Fergińskim – zastępcą burmistrza Sochaczewa i Kamilą Gołaszewską-Kotlarz – dyrektor PO-W. Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz chodakowskiej parafii – ks. Józef Staszewski. Był też przygotowany na tę okoliczność słodki tort, smaczne przekąski, a o grillowe specjały zadbali sochaczewscy rugbiści. W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć przyjaciół placówki, których serdecznie witała dyrektor Kamila Gołaszewska-Kotlarz wraz z kadrą wychowawców i samymi wychowankami. Wśród nich byli samorządowcy, przyjaciele placówki, a także nowi sąsiedzi, którzy skorzystali z zaproszenia i odwiedzili mieszkańców z prezentami.

Samorząd powiatowy reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, która podkreślała, jak ważne jest to miejsce dla młodych ludzi tu przebywających, bo mają namiastkę prawdziwego domowego ogniska, idealne warunki do odpoczynku i relaksu, ale i odrabiania lekcji czy integracji z lokalnym społeczeństwem. Blisko mają szkołę, placówki kultury czy obiekty sportowe.

By stworzyć jeszcze lepsze warunki dzieciom i młodzieży przebywającym w tej placówce, władze powiatu zakupiły dodatkowo pobliską działkę oraz nieruchomość, na terenie której w przyszłości, po wykonaniu prac remontowych zamieszka pozostała grupa 16 wychowanków i przeniesiona zostanie cała kadra administracyjna placówki z Giżyc. Teraz „Antares” zamieszkuje docelowo 14-osobowa grupa dzieci i młodzieży.

Obok wspomnianej starosty, na piknik przybyli także: Michał Orliński dyrektor biura poselskiego w Sochaczewie – Macieja Małeckiego – wiceministra aktywów państwowych. Tadeusz Głuchowski – wicestarosta oraz przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski i skarbnik powiatu Teresa Pawelak. Była też Katarzyna Kajak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Urszula Opasiak, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji oraz wicedyrektor SP nr 7 w Sochaczewie – Jacek Zagajewski. Samorząd miejski reprezentował Marek Fergiński, zastępca burmistrza, i Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, a gminę Iłów wójt Jan Kraśniewski oraz radna powiatowa z tego terenu – Aneta Roskosz. Nie zabrakło też przyjaciół placówki, wolontariuszy, sponsorów oraz wspomnianych nowych sąsiadów, którzy od samego początku zrodzenia się pomysłu przeprowadzki dzieci z Giżyc do Sochaczewa, czyli od przeszło roku mocno dopingowali dyrekcję i wychowanków w tej decyzji, deklarowali wszelką, nie tylko sąsiedzką pomoc, ale i okazywali dużo życzliwości i serdeczności.

– Dzień ten był bardzo ważny, szczególnie dla wychowanków, którzy bardzo chcieli pochwalić się nowym miejscem, a także poznać dzieci mieszkające po sąsiedzku. Jest nam niezmiernie miło, że po długim okresie obostrzeń była okazja do spotkania z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, którzy wspierają nas od lat. Z mojej strony pragnę jeszcze raz podziękować pani staroście i panu wicestaroście, którzy uwzględnili moje prośby i wizje w adaptacji nowego miejsca dla dzieci – mówiła podczas pikniku dyrektor placówki Kamila Gołaszewska-Kotlarz.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*