Kościół kupił działkę od miasta

fot. archiwum

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Sochaczewa poinformował radnych, że doszło do sfinalizowania sprzedaży   parafii pw. św. Warzyńca w Sochaczewie miejskiej działki na Polach Czerwonkowskich. Zbycie terenu na rzecz parafii nastąpiło 23 grudnia 2020 roko. Z tego tytułu do kasy miała wpłynęło 1 986 450 złotych.

Informacja burmistrza była związana z pytaniem radnego Roberta Błaszczyka. Dotyczyło ono informacji zawartej w broszurce, jaką mieszkańcy Sochaczewa otrzymali podczas odwiedzin duszpasterskich księży z parafii św. Wawrzyńca. Otóż napisano tam: „Trwa zamiana działek – parafialnej przy ulicy Farnej na działkę przy ulicy Olimpijskiej – tu w przyszłości, jeśli zrealizują się plany budowy osiedla, planowany jest kościół i szkoła katolicka”.

Chciałbym usłyszeć zdanie burmistrza dotyczące informacji od proboszcza tej parafii. Czy rzeczywiście trwają takie prace nad zamianą działek Olimpijska na Farna? Czy trwają rozmowy w tej sprawie? – zapytał podczas sesji radny Robert Błaszczyk.

Odpowiadając na pytanie radnego, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, nie krył swojego zdziwienia informacją zamieszczoną w broszurce.

Nie ukrywam, że jestem w trudnej sytuacji, bowiem odpowiedź na powyższe pytania dotyczy interpretacji materiałów przygotowanych przez parafię świętego Wawrzyńca. Uważam, że te pytania należy kierować bezpośrednio do księdza proboszcza. Mogę tylko powiedzieć o faktach, jakie znam jako burmistrz miasta. Podpisany został akt notarialny na sprzedaż działki przy ulicy Olimpijskiej, a pieniądze wpłynęły. Wszystko to zadziało się w ubiegłym roku, w grudniu. Trudno mi mówić, co autor miał na myśli w tym materiale, posługując się określeniami „zamiana działek” – stwierdził Piotr Osiecki.

Przy okazji dodajmy, że działka przy Franej, o której wspomniano w broszurce, to tzw. Poświętne, czyli najstarsze miejsce osadnictwa w Sochaczewie. To właśnie tu istniał pierwszy sochaczewski cmentarz i kościół – romańska świątynia pw. Trójcy Świętej. Kościół stanowił całość z klasztorem benedyktynów, w którym – według przekazów – umarł Bolesław Krzywousty.   Poświętne to także miejsce, w którym odkryto artefakty związane z najstarszym osadnictwem neolitycznym na Mazowszu. I co najważniejsze, teren ten objęty jest ścisłą opieką konserwatora zabytkow, co oznacza, że nic tam nie wolno budować.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*