ZIMA ZE STACHURĄ

Fot. Stachuriada.pl

 Już w sobotę 20 lutego odbędzie się IV Zimowa Stachuriada, czyli Festiwal Twórczości Edwarda Stachury „Siekierezada”. Z uwagi na ograniczenia pandemii koronawirusa impreza ma inny charakter niż dotychczasowe. Jest bez udziału publiczności i fanów poezji. Pojawią się na niej tylko zgłoszeni uczestnicy i twórcy. Całość będzie bezpośrednio przekazywana w blokach filmowych w Internecie.

– Nie mamy możliwości transmisji bezpośredniej z uwagi na niestabilne i słabe łącza internetowe, ale zrobimy dokładne relacje filmowe, które sukcesywnie będziemy zamieszczać w Internecie na stronie stachuriada.pl w określonych odstępach czasowych – informuje Krzysztof Wiśniewski, główny organizator Festiwalu i redaktor naczelny Stachuriada.pl.

Poetycko i malarsko

Festiwal został podzielony na dwa bloki artystyczne: literacko-malarski i muzyczny. W pierwszym z nich zaprezentowany zostanie dorobek kilku uznanych twórców oraz Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

Będzie okazja poznać przyjaciela Edwarda Stachury – Ryszarda Marka Badtke, autora biografii poety „Stachura alias Sted”. Marcin Hugo Bader opowie o swoich obrazach prezentowanych podczas Stachuriady. Natomiast swój najnowszy tomik poetycki „Samotnia biała” zaprezentuje Barbara Rejek. Z kolei Anna Paciorek przedstawi swoje teksty inspirowane twórczością Edwarda Stachury. Pojawi się też Klaudia Antosz ze swą poezją. Nie zabraknie oczywiście najnowszych tekstów poetyckich Krzysztofa Wiśniewskiego, który jest nie tylko organizatorem festiwalu, ale też poetą.

Z okazji 70-lecia urodzin zaprezentowana zostanie też przekrojowo poezja Jerzego Edwarda Stachury Juniora, bratanka „Steda”, który jest uznanym poetą, bardem i malarzem. Artysta ten obchodził swoje urodziny 5 stycznia.

W prezentacji tej pojawi się część członków Stowarzyszenia Atut, które zaprezentuje głównie utwory z ostatniej Antologii Poezji Sochaczewskiej, jak również ostatnie, w tym część zainspirowanych twórczością Edwarda Stachury i jemu poświęconych.

Z muzyką w tle

W bloku muzycznym wystąpią Michał Łangowski i Martin Kac, którzy przedstawią własne piosenki i do wierszy Stachury. Wystąpią także z utworami autorskimi oraz poetyckimi „Steda” – Jacek Sokołowski, Monika Sikorka, Michał Adamowicz, Monika Dobrosielska i Michał Ruksza. Natomiast Grzegorz Bukowski przedstawi piosenki przygotowane do swej najnowszej płyty. W tym bloku także odbędzie się prezentacja Stachury „Juniora”, gdzie pokazana będzie jego twórczość muzyczna i obrazy.

Michał Łangowski i Martin Kac parę dni temu dali online koncert poświęcony Stachurze, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Obejrzało go ponad 2,5 tysiąca widzów

To niezwykłe uczucie wiedzieć, że jest wokół tylu ludzi współkochających poetyckie słowa i łagodne dźwięki, że te lamenty dobiegające zewsząd o niszowości, zamieraniu poezji, czy poetyckiej piosenki, to tak naprawdę mity, nad którymi można się jedynie pobłażliwie pod nosem uśmiechnąć – skomentował w sieci Michał Łangowski.

Czy i tym razem koncert wywoła też tak żywy oddźwięk, to się dopiero okaże.

Być może za rok, o czym marzą organizatorzy, imprezie będzie już towarzyszyć publiczność i jej gorący aplauz. Na razie pozostają tylko retransmisje w sieci.

Bogumiła Nowak

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*