UMOWA PODPISANA, FIRMA WYBRANA

Firma Strabag dokona przebudowy ostatniego odcinka ulicy 15 Sierpnia. A środki na realizację inwestycji miasto otrzyma z Funduszu Dróg Samorządowych i będzie to kwota 3 158 000 zł.

W ubiegłym tygodniu, a dokładanie 7 października, w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa oraz Sylwester Dąbrowski – wicewojewoda mazowiecki, podpisali umowę na dofinansowanie Funduszu Dróg Samorządowych drugiego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia.

Pomoc posła

Środki, jakie otrzymało miasto z funduszu na dokończenie remontu jednej z newralgicznych ulic Sochaczewa, to 3 158 000 zł. Ich pozyskanie stało się możliwe dzięki wsparciu posła Macieja Małeckiego, wiceministra Aktywów Państwowych.

To kolejna inwestycja mocno wspierana przez posła ziemi sochaczewskiej Macieja Małeckiego. Od początku zabiegał, by przy podziale rządowych dotacji nie zabrakło Sochaczewa, za co chcę mu serdecznie podziękować – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Z kolei obecny podczas podpisywania umowy Maciej Małecki stwierdził, że cieszy się, że kolejna rządowa dotacja, tym razem w wysokości ponad 3 mln zł, trafia do budżetu miasta, bo każda złotówka przekazana samorządowi oznacza szybszy rozwój naszej małej ojczyzny.

– Z radością patrzę na sochaczewskie bulwary i kawiarnię, wsparte z budżetu centralnego kwotą 1,3 miliona złotych. Od kilku tygodni oklaskujemy sportowców na nowym stadionie przy ul. Warszawskiej, inwestycji wspartej z kolei z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej kwotą 2,6 miliona. W ubiegłym roku kwotą prawie 5,2 miliona rząd pomógł w remoncie cmentarza wojennego w Trojanowie i remoncie pierwszego etapu ulicy 15 Sierpnia. Tylko w tym roku dotacje z dwóch rządowych funduszy wzbogaciły kasę miasta o ponad 7,6 miliona złotych. Jest jeszcze wiele obszarów, w których możemy poprawić jakość życia mieszkańców Sochaczewa i jestem przekonany, że 3 miliony na ulicę 15 Sierpnia, to nie ostatnia rządowa dotacja dla naszego miasta. Liczę, że takich inwestycji będziemy mieli jeszcze więcej i jako poseł ziemi sochaczewskiej nieustająco o to zabiegam – zadeklarował Maciej Małecki.

Niewykluczone, że dzięki tym zabiegom miasto uda się również pozyskać środki na przebudowę ulicy Płockiej i jej skrzyżowanie z ul. Łowicką. Wniosek został już złożony i pod koniec października powinniśmy dowiedzieć się, czy miejski samorząd także otrzyma rządowe dofinansowanie na realizację tej inwestycji.

Jednak już teraz wiadomo, kto dzięki wsparciu z FDS wykona przebudowę ostatniego odcinka ulicy 15 Sierpnia od skrzyżowania z ulicą Broniewskiego do obwodnicy Sochaczewa.

Wybrana została firma Strabag, która zgodziła się wykonać przebudowę za kwotę 3 445 815 zł. Oferta pruszkowskiej firmy, która na terenie Sochaczewa dokonała już m.in. przebudowy ulicy Płockiej – na odcinku od skrzyżowania z ul. Kardynała Wyszyńskiego do Gawłowskiej – i remont mostu na Bzurze, jest niższa o 1 455 934 zł niż kwota, jaką przeznaczył na ten cel w budżecie Sochaczewa, a wynosiła ona 4,9 mln złotych. Nie oznacza to jednak, że Urząd Miejski do inwestycji dołoży tylko niecałe 300 tysięcy złotych, a reszta potrzebnych środków będzie pochodziła z rządowego dofinansowania.

Otóż, gdy ogłaszano przetarg, wstępnie koszt robót szacowano na 4,9 mln, a Fundusz Dróg Samorządowych zgodził się pokryć 65 procent kosztów związanych z przebudową. Co z kolei oznacza, że Fundusz wyłoży 2,2 mln, a miasto z własnego budżetu 1,2 mln zł.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, przeliczenie ostatecznych kwot wykorzystanej dotacji i wkładu własnego samorządu nastąpi w przyszłym roku po zakończeniu inwestycji. A projekt zakłada przebudowę 935 metrów jezdni oraz ułożenie nowych chodników. Do tego dojdzie przebudowa kanalizacji deszczowej i skrzyżowań z Okrzei oraz z ulicą Łuszczewskich. Powstaną również nowe zatoki postojowe i autobusowe. Natomiast na wyremontowanym odcinku ulicy po obu stronach jej jezdni zostaną wytyczone półtorametrowe pasy dla rowerzystów.

Jerzy Szostak

Fot.: pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*