Wiosną ruszy przebudowa

To już pewne, do końca września przyszłego roku zostanie wyremontowany pierwszy odcinek miejskiego fragmentu ulicy 15 Sierpnia. Inwestycja będzie prowadzona od Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina do ulicy Broniewskiego.

W tym tygodniu w Urzędzie Miejskim zostanie podpisana umowa z firmą „Trakt” z Kutna na realizację pierwszego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia. Przypomnijmy, że jest ona ostatnią drogą w mieście, którą do wybudowania obwodnicy Sochaczewa odbywał się ruch tranzytowy, a która do tej pory nie została wyremontowana.

Dopiero w tym roku udało się miastu pozyskać dofinansowanie inwestycji z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Okazało się jednak, że zarówno dofinansowanie, jak i wkład własny – co w sumie dało kwotę 3,8 miliona złotych – są niewystarczające. Pokazał to przetarg, na który wpłynęły trzy oferty: Granar – 9,34 miliona zł, Strabag – 6,14 miliona zł oraz „Trakt” z Kutna, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w wysokości 4 572 000 zł.

Aby nie stracić przyznanych środków, władze miasta zdecydowały się poprosić Radę Miejską o przeznaczenie dodatkowych 800 tysięcy złotych na realizację inwestycji. Część radnych było jednak przeciwnych zwiększaniu środków na przebudowę 15 Sierpnia. Ostatecznie jednak głosami radnych PIS i SFS zdecydowano o dołożeniu brakującej kwoty.

– Dokumentacja jest gotowa, pozwolenie na budowę aktualne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosną 2020 roku wchodzić na plac budowy. Zgoda radnych na dołożenie brakujących 800 tysięcy, to krok w dobrym kierunku, zważywszy, że na remont 15 Sierpnia z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskaliśmy aż 2,7 miliona złotych dotacji. Nawet po zwiększeniu naszego wkładu własnego i tak inwestycja zostanie przeprowadzona w 60 procentach za pieniądze spoza budżetu. Dziękuję radnym PiS i Forum za poparcie dla tej inwestycji. Dzięki nim   będę mógł zawrzeć umowę z wykonawcą prac – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Dodajmy, że inwestycja ma zostać zakończona we wrześniu przyszłego roku. Plan zakłada przebudowę drogi, ułożenie chodników, wydzielenie 1,5-metrowych pasów dla rowerów po obydwu stronach jezdni. Zostanie również przebudowana sieć kanalizacji deszczowej znajdująca się w ciągu ulicy. Płynąca nowym burzowcem woda będzie odprowadzana do nowego wylotu od Bzury, który zostanie wybudowany w wąwozie przy skrzyżowaniu ulicy 15 Sierpnia z Wojska Polskiego.

Przy okazji dodajmy, że miejski samorząd stara się także o środki zewnętrzne na przebudowę ulicy 15 Sierpnia od Broniewskiego do obwodnicy. Na odcinku o długości 935 metrów drogi planowane jest ułożenie nowego chodnika, półtorametrowego pasa rowerowego po obydwu stronach jezdni, przebudowę prawie 350 metrów kanalizacji deszczowej, wykonanie zatok dla autobusów oraz nowych miejsc postojowych.

Jerzy Szostak

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*