TAŃCZYLI AŻ TRZĘSŁA SIĘ SCENA

Na Placu Kościuszki wakacyjny sezon artystyczny otworzyła w niedzielę 23 czerwca druga edycja Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego. Już na pół godziny przed koncertem wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Publiczność szczelnie wypełniła cały plac.

Tegoroczny Festiwal Folklorystyczny podzielony został wiekowo. Na początek wystąpią najmłodsi, czyli Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorek z Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca Koderki z Łowickiego Centrum Kultury. Potem Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a na koniec Trybunie Tutki z Zakopanego – zaznaczyła Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji przy Urzędzie Miasta w Sochaczewie.

Folklorek to zespół, który działa dopiero od 5 lat (od jesieni 2014 roku), ale już teraz można powiedzieć, że instruktorkom prowadzącym go, Katarzynie Proch i Kindze Przybylskiej udało się osiągnąć sukces. Zespół stał się prawdziwą wizytówką miasta.

Autorski program artystyczny stworzyła i realizuje Katarzyna Proch, muzyk, nauczyciel i instrumentalista. Początkowo na warsztaty uczęszczało kilkanaście osób. Jednak z czasem grupa rozrosła się i w tej chwili liczy 44 dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Szczególnie najmłodsi zwracają uwagę publiczności. Na scenie czują się, jak ryby w wodzie. Potrafią oczarować widzów ruchem, gestem i mimiką. W czerwcowy wieczór wywijali w tanecznych pląsach aż trzęsła się cała scena.

Katarzyna Proch potrafiła najmniejsze maluchy nauczyć tańczyć z pasją polonezy, mazury, krakowiaki czy oberki. Dzieci świetnie śpiewają i to pokazały na scenie podczas koncertu. Publiczność gorąco oklaskiwała małych artystów. Najmłodsi z powagą prezentowali swe umiejętności, jednocześnie doskonale się bawiąc. Natomiast dziewczynki zachwycone były scenicznym makijażem, pierwszym w ich życiu. Aplauz publiczności trwał dobrych kilka minut.

Potem po krótkiej przerwie na scenie pojawiły się Koderki. Wspaniałe, bogate i barwne stroje łowickie przyciągały uwagę zgromadzonej publiczności. Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Koderki powstał w 1960 roku w Łowiczu. Jednak swoją nazwę przyjął dopiero w 1985 roku. Nazwa została zaczerpnięta od „kodry”, prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół ma już ustalona renomę i znany jest w kraju i za granicą. Koncertował w Niemczech, Holandii, Francji, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na Węgrzech i Ukrainie. Często można go oglądać na małym ekranie. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Obecnie zespół prowadzi Katarzyna Polak, która jest kierownikiem artystycznym. Tancerze i śpiewacy z Koderek występują w oryginalnych strojach łowickich, które dla członków zespołu z pietyzmem odtworzono.

Na sochaczewskiej scenie pokazali piosenki, przyśpiewki i tańce łowickie. Publiczność gorąco oklaskiwała wykonawców.

– Szczególnie pięknie prezentują się te stroje, które tak starannie i perfekcyjnie zostały wykonane. No i zaletą jest to, że młodzi wykonawcy świetnie czują klimat i charakter folkloru łowickiego. Ich występ tchnie naturalnością i autentyzmem – powiedziała jedna z uczestniczek koncertu.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*