Prawie jak w Ciechocinku

Jeszcze w tym tygodniu zostanie zakończona budowa pierwszej w Sochaczewie tężni solankowej. Obiekt, który powstaje na terenie Ogródka Jordanowskiego przy Al. 600-lecia jest realizowany w ramach tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego.

Koszt inwestycji, która na zlecenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wykonuje firma „Kryształowy Świat” z Libiąża, to 70 000 zł.

Sochaczewska tężnia ma trzy metry wysokości i cztery szerokości. Zostanie wyposażona w mieszczący 500 litrów zbiornik na solankę. A ta, jak nas poinformowano, będzie przywożona bezpośrednio z Ciechocinka. I podobnie jak w przypadku tężni w kujawskim uzdrowisku, znajdujący się w zbiorniku roztwór chlorku sodu będzie pompowy na górę tężni. Następnie     spływając w dół, będzie rozbijał się o gałązki tarniny, wytwarzając wokół tężni lecznicą mgiełkę. Powstały w jej wyniku mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, stosowany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Warto także wspomnieć o tym, że tężnia działa także jak filtr powietrza. Co w przypadku Ogródka Jordanowskiego zlokalizowanego przy jednym z głównych skrzyżowań w Sochaczewie ma niebagatelne znaczenie.

I właśnie te dwa czynniki, czyli wykorzystanie tężni do celów leczniczych, jak i posiadane przez nią właściwości filtrujące powietrza, spowodowały, że wniosek głoszony do SBO przez radną Kamilę Gołaszewską-Kotlarz poparło ponad 900 mieszkańców Sochaczewa.

Byłam bardzo szczęśliwa, kiedy okazało się, że mój projekt spotkał się z tak dużym poparciem. Tężnia będzie miała bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców miasta. I to jest dla mnie szczególnie ważne, bo w radzie miasta pełnię funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Tężnia będzie służyć wszystkim mieszkańcom miasta, tym dużym i małym, oraz będzie dodatkową atrakcją placu zabaw – powiedziała nam radna Kamila Gołaszewska-Kotlarz.

Jerzy Szostak

Fot.: pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*