Pierwszy taki pokaz mody

W Galerii ZeDeK, przy Sochaczewskim Centrum Kultury, można było 27 października uczestniczyć w nietypowej jak na Sochaczew prezentacji. Publiczność zobaczyła krótki, ale bardzo dynamiczny pokaz mody przygotowany przez młodą projektantkę, ale już laureatkę wielu konkursów mody.

Kolekcja przedstawiona w Galerii ZeDek przez Alonę Zozulia „Kompromios” była zainspirowana twórczością niemieckiego, kontrowersyjnego fotografa Helmuta Newtona, który tworzył zdjęcia najczęściej w kolorystyce czarno-białej.

Zakochana w sztuce

Projektantka pochodzi w Ukrainy, ale studia w projektowaniu ukończyła w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Mimo bardzo młodego wieku, gdyż ma zaledwie 24 lata, posiada już spory dorobek.

– Zawsze lubiłam modę i sztukę. Tworzenie zawsze jest obecne w moim życiu. Nie ograniczam się do projektowania mody, ale też tworzę malarskie grafiki. To znaczy graficzne prace wypełniam kolorami. Tworzę w ten sposób swoje obrazy i wizje – wspomniała w czasie pokazu Alona Zozulia.

Młoda projektantka poprzez swoje prace stara się przekazać emocje i humor. Łączy różne materiały oraz faktury. Tak więc jest tu dzianina połączona imitacją skóry, plastik ze zwiewnymi tiulami i koronkami. Projektantka lubi różnorodność i każda jej kolekcja jest inna, niepodobna do wcześniej stworzonych.

Kolekcja „Kompromis” zaskakuje śmiałością kompozycji. Szczególnie nietypowymi cięciami, dziurami, które tworzą kreacje wieczorowe, dodatkami i prześwitami. Część kreacji pomyślana jako malarskie wizje, ale niektóre, jak oceniła publiczność pokazu, świetnie sprawdziłyby się na wieczorowych imprezach. W pokazie odzież zaprezentowały modelki z Sochaczewa.

Młoda z dorobkiem

Alona Zozulia jest znana części sochaczewian. Nieco wcześniej ta pełna uroku, śliczna dziewczyna występowała jako fotomodelka, m.in. na zdjęciach Tomasza Ertmana. To on zaproponował, by młoda projektantka pojawiła się ze swymi najnowszymi pracami w Sochaczewie. W przygotowaniach pomógł i wsparcia udzielił jej Gamid Ibadullayev.

Początki projektanckiej kariery Alony to 2016 rok. Wtedy na Międzynarodowych Targach Mody Rzgów, w kategorii inspiracje, za strój „Pytanie na śniadanie” zdobyła pierwszą nagrodę. Prezentowała też swoje prace na Międzynarodowych Targach Mody w Łodzi, będących w gronie najbardziej prestiżowych imprez w Europie.

Rok 2016 obfitował u Alony w wiele interesujących projektów, m.in. stworzyła ubrania do kilku teledysków, była stylistką w kilku reklamach oraz uczestniczyła z sukcesem w Międzynarodowych Konkursie Sztuki Nesebyr, Bułgaria, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę za swą pracę malarską. Natomiast w 2017 roku przedstawiała ubiory w pokazie na Warsaw Comic Con 2017 w Wilanowie.

Mijający rok to kilka dużych pokazów mody z jej najnowszymi pracami. Były to prezentacje na Pyrkonie 2018, w Cytadeli Warszawskiej 2018, na Tetconie 2018 oraz w Szczecinie na Tattoo Convention 2018.

Sochaczewski pokaz może nie jest tak duży, jak wcześniejsze prezentacje, ale zapewne utkwi w pamięci uczestnikom spotkania. Mogli nie tylko obejrzeć kolekcję, ale także sfotografować się z projektantką i jej pracami.

Ci, którzy nie dotarli do SCK na sam pokaz, mogą obejrzeć zdjęcia projektów oraz obrazy Alony Zozulii w Galerii ZeDeK.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*