Bezpiecznie na groby bliskich

W tym roku niektórzy wykorzystają możliwość, aby dzień Wszystkich Świętych wykorzystać z przedłużonym weekendem i wyjazdami na groby bliskich. Policja przypomina, by w tym okresie pamiętać o ostrożności, gdyż złodzieje wykorzystują okazję, aby się obłowić. Warto też pamiętać o zmianach w ruchu drogowym i objazdach w okresie święta.

 – Apelujemy o czujność i niepozostawianie torebek i innych wartościowych rzeczy w miejscu dostępnym dla złodzieja. Lepiej nie nosić ze sobą w tym czasie dużej ilości pieniędzy i cennych przedmiotów. Lepiej je zostawić w domu. Policja apeluje też, by pozostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętać o jego zamknięciu, i nie pozostawiać na widoku cennych rzeczy, dokumentów i trzymaniu przy sobie kluczyków. Złodzieje nie mają sumienia i potrafią okradać nawet groby zmarłych, więc lepiej nie ozdabiać ich za wcześnie. Przypominamy, aby pieniądze i najważniejsze dokumenty wkładać do wewnętrznych, najlepiej zasuwanych kieszeni odzieży lub toreb – przypomina Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Jednocześnie dodaje, że w okresie Wszystkich Świętych w środkach komunikacji miejskiej, w sklepach czy bazarach uaktywniają się kieszonkowcy, więc trzeba szczególnie pilnować portfeli i torebek. Nie korzystać ze snu w trakcie podróży autobusem czy pociągiem, aby nie paść ofiarą złodzieja. Natomiast, jeśli ktoś wyjeżdża z domu na dłużej, to trzeba lokum dobrze zabezpieczyć. Wychodząc, sprawdzić czy zamknięte są okna, okienka piwniczne i wszystkie drzwi. Warto poprosić sąsiada, aby miał na oku nasze lokum.

W dniach od 31 października do 4 listopada będzie na terenie powiatu sochaczewskiego trwała Akcja Znicz. W działania będą zaangażowani funkcjonariusze wydziału kryminalnego, prewencji, ruchu drogowego i posterunków policji. Policjanci będą pomagać w sprawnym dojeździe do cmentarza, jak również kontrolować prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, i trzeźwość kierowców, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i prawidłowego przewozu.

Warto pamiętać, że bezpośrednio przy cmentarzach nie będzie możliwości parkowania, a w niektórych miejscach będzie zakaz zatrzymywania się. Policja także przypomina o zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów, zachowanie przez nich w okresie wyjazdów na cmentarze szczególnych zasad bezpieczeństwa. A zwłaszcza noszenie po zmroku odblasków, zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych pieszych oraz rowerzystów.

Przypominamy też, że okres Wszystkich Świętych, to nie tylko zwiększony ruch na drogach i dojazdach na cmentarze, ale też pogorszenie pogody wynikające z jesieni, wcześnie zapadający zmrok i gorsze warunki jazdy. Lepiej jechać wolniej, rozważnie, a dojechać, niż ulec wypadkowi – dodaje Agnieszka Dzik.

Oprac. BN

Fot. Pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*