Przed pierwszym dzwonkiem

Tegoroczny rok szkolny rozpocznie się 3 września i potrwa do 21 czerwca 2019 roku. Wraz z pierwszym dzwonkiem naukę w placówkach oświatowych podległych miejskiemu samorządowi rozpocznie 3899 mieszkańców Sochaczewa. Miejski samorząd na ich kształcenie przeznaczy prawie połowę swojego budżetu.

Z danych Urzędu Miejskiego w Sochaczewie wynika, że w nadchodzącym roku szkolnym naukę w szkołach podstawowych rozpocznie 2155 uczniów. Z kolei w gimnazjach podległych miastu będzie ich 839, a liczba uczniów w przedszkolach i „zerówkach” wyniesie 905 maluchów.

Jak poinformował nas Marek Fergiński, zastępca burmistrza Sochaczewa odpowiedzialny za miejską oświatę, wszystkie placówki są gotowe na przyjęcie uczniów.

Prowadzone latem remonty już się zakończyły. Prowadziliśmy je we wszystkich szkołach i przedszkolach. To głównie malowanie sal lekcyjnych, korytarzy, cyklinowanie podłóg, remonty łazienek i schodów. Z większych prac warto wymienić gruntowne remonty zmywalni w przedszkolach numer 3 i 6 oraz wymianę rynien w integracyjnym przedszkolu numer 4. W szkole podstawowej numer 3 odnowiono zaplecze sali gimnastycznej oraz odświeżono stołówkę. Z kolei w „czwórce” jedno pomieszczenie zaadaptowano na salę lekcyjną, a w „siódemce” w dwóch klasach wymieniono podłogi – mówi Marek Fergiński.

Trwają także ostatnie prace związane z budową wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 4.

Inwestycja, której koszt wyniesie 950 tysięcy złotych, idzie zgodnie z planem i wykonawca zapewnia, że dotrzyma terminu, a to oznacza, że 1 września boisko powinno być gotowe. Szkoła otrzyma nowy obiekt wielofunkcyjny, z bieżnią i skocznią – zapewnia zastępca burmistrza.

Darmowe przejazdy

Przygotowania do rozpoczynającego się roku szkolnego, to nie tylko remonty szkół. Część z nich po reformie oświatowej trzeba było przystosować do nauki sześciolatków. Tak było w przypadku byłych gimnazjów nr 1 i 2. Na ten cel miasto otrzymało środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przeznaczając je między innymi na potrzeby pierwszoklasistów oraz uczniów klas VII i VIII.

Otrzymane fundusze przeznaczono na doposażenie pracowni przyrodniczych, doposażenie świetlic i wprowadzenie pierwszaków do klas dotychczas zajmowanych przez gimnazjalistów, gdzie konieczna była na przykład wymiana krzeseł i ławek. Po remoncie najmłodsi będą mogli też swobodnie korzystać z łazienki w „szóstce” – wyjaśnia Marek Fergiński.

Ale rozpoczynający się rok szkolny to nie tylko remonty szkół, czy przystosowanie ich do wymagań związanych z reformą oświaty. To także wprowadzenie na terenie miasta od 1 września darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów, którzy są mieszkańcami Sochaczewa. Jest to istotna forma wsparcia sochaczewskich rodzin ze strony miejskiego samorządu.

– Przy dwójce dzieci dojeżdżających do szkół autobusami ZKM, rocznie można będzie oszczędzić ponad 800 złotych, a to w domowym budżecie poważna kwota. Chciałbym zachęcić rodziców do składania wniosków o wydanie Sochaczewskiej Karty Mieszkańca, gdyż ta właśnie karta upoważnia do darmowych przejazdów. Bezpłatna komunikacja to propozycja dla posiadaczy SKM w wieku od 4 do 24 lat, czyli przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów, szkół średnich a nawet studentów. Na jej wyrobienie trzeba poczekać około 10-14 dni. Wniosek jest bardzo prosty, a mając pod ręką PESEL dziecka, można go wypełnić w kilka minut w naszym Biurze Obsługi Klienta – stwierdza wiceburmistrz.

Rozwijanie talentów

Warto także wspomnieć, że rok szkolny 2018/2019 to półmetek realizacji największego od lat projektu edukacyjnego, niemal w całości finansowanego przez UE.

Uczestniczy w nim jednocześnie pięć szkół podstawowych i niemal 1100 uczniów. To kilka tysięcy dodatkowych lekcji wyrównawczych, zajęć rozwijających talenty i umiejętności, zajęć językowych, komputerowych, z matematyki, fizyki, przyrody, wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik. To też najnowocześniejsze wyposażenie klas. Z dumą mogę powiedzieć, że tak dużych zakupów sprzętu multimedialnego i wyposażenia pracowni przedmiotowych w naszej oświacie nie było od lat. Pod koniec ubiegłego roku do szkół podstawowych trafiło ponad czterdzieści laptopów dla uczniów, szesnaście multimedialnych tablic, czternaście laptopów pozwalających nauczycielom obsługiwać tablice interaktywne, piętnaście projektorów multimedialnych, kamery, aparaty i drukarki 3D. Zakupy pochłonęły aż 270 tysięcy złotych. Dodatkowo ponad sto tysięcy wydaliśmy na wyposażenie pracowni przedmiotowych. Na projekt zdobyliśmy niemal 1,6 miliona dofinansowania unijnego, więc nasz wkład własny jest minimalny – mówi Marek Fergiński.

Jerzy Szostak/UM Sochaczew

Fot.: UM Sochaczew

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*