Chopina musi poczekać

We wrześniu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ma ogłosić kolejny przetarg dotyczący wyłonienia wykonawcy przebudowy ulicy Chopina. Jednak jest mało prawdopodobne, aby prace związane z jej remontem rozpoczęły się w tym roku. Wiadomo natomiast, że nowa nawierzchnia pojawi się na Alei 600-lecia, na odcinku od skrzyżowania z Trojanowską do ulicy Warszawskiej.

Jak poinformowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, dopiero jesienią MZDW ogłosi przetarg dotyczący wyłonienia firmy mającej dokonać przebudowy ulicy Chopina na odcinku od ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego w Kistkach. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg dotyczący tej inwestycji został unieważniony ze względu na zbyt wysoką kwotę, jaką zaproponowała firma, która zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez MZDW. A wynosiła ona 18 942 000 zł, gdy tymczasem samorząd Mazowsza, który jest zarządcą ulicy, przeznaczył na ten cel 9,6 mln zł.

Ogłoszenie kolejnego przetargu, jak powiedziała nam Monika Burdon, nie oznacza, że ulicę uda się wyremontować jeszcze w tym roku: – Po prostu może na to zabraknąć czasu, ze względu na zmianę warunków atmosferycznych. Mogą one wpłynąć na przebieg prac, a w konsekwencji na ich wstrzymanie. Dlatego niewykluczone, że jeżeli w tym roku uda się wyłonić wykonawcę, to inwestycja związana z przebudową drogi wojewódzkiej 705 na tym odcinku rozpoczęłaby się w przyszłym roku – powiedziała nam Monika Burdon.

 Szczypta optymizmu

Bardziej optymistycznie do sprawy podchodzi Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze wzrostu cen i dlatego środki na zaplanowany remont zostały zwiększone. Co z kolei stwarza szansę na znalezienie wykonawcy. Według mnie, gdyby udało się wyłonić go już we wrześniu, to prace związane z przebudową jednej z najważniejszych ulic w Sochaczewie mogłyby się rozpocząć już październiku. Z tym, że prowadzone byłyby etapami. Pierwszy z nich zostałby wykonany w tym roku, a drugi w 2019. Choć najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie remontu ulicy do końca tego roku – stwierdził w rozmowie z nami Adam Orliński. Dodając, że taki wariant jest możliwy, jeżeli przypomnimy sobie, w jakim tempie przebudowywano ulicę Chodakowską. I trudno się z tym nie zgodzić, jeżeli przypomnimy, że w przypadku Chopina zakres prac jest mniejszy niż w przypadku Chodakowskiej. Firma, która wygra przetarg, będzie musiała jedynie wykonać nową podbudowę jezdni, a następnie wykonać jej nawierzchnię. Do tego dochodzi przebudowa skrzyżowań oraz budowa nowych chodników, ścieżki rowerowej, zjazdów oraz wykonanie studni ściekowych kanalizacji deszczowej wraz z osadnikami. Do tego dojdzie budowa oświetlenia. A to, przypomnijmy, ma być sfinansowane przez miasto.

 Odłożone w czasie

 O ile tegoroczna przebudowa ulicy Chopina jest jeszcze pod znakiem zapytania, to inaczej ma się sprawa z budową chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej, od jej skrzyżowania z Powstańców Warszawy do granic miasta.

W przypadku tej inwestycji był już ogłoszony przetarg, ale ze względu na wysokość ofert został unieważniony. MZDW przeznaczyło na ten cel milion złotych, gdy tymczasem złożone oferty opiewały na 1,8 zł oraz na 5 milionów.

Unieważnienie przetargu nie oznacza jednak, że samorząd Mazowsza rezygnuje z tej inwestycji. Nic takiego nie ma miejsca. Po prostu zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku, kiedy szał cenowy opadnie – poinformował nas Adam Orliński. Dodając jednocześnie, że MZDW nie rezygnuje również z zaplanowanych na przyszły rok inwestycji na terenie Sochaczewa. A te, dotyczą przebudowy ulicy 15 Sierpnia na odcinku od obwodnicy Sochaczewa do skrzyżowania z ulicą Boryszewską.

Także w przyszłym roku zostanie przebudowana Aleja 600-lecia na odcinku od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z Trojanowską.

Dodajmy, że w obu tych przypadkach remonty będą realizowane wspólnie z miejskim samorządem, który z własnych środków wykonał już dokumentację techniczną i niewykluczone, że również – jak to ma mieć miejsce przy remoncie ulicy Chopina – wybuduje nowe oświetlenie.

 Wyrównają aleję

 Mam też dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa. Już w sierpniu powinniśmy poznać firmę, która na zlecenie samorządu Mazowsza wykona przebudowę nawierzchni Alei 600-lecia, a dokładnie położy na niej nową warstwę asfaltu. Aleja, która na terenie Sochaczewa jest fragmentem drogi wojewódzkiej 705, zyska nową nawierzchnię na długości półtora kilometra, czyli na odcinku od skrzyżowania od marketu Kaufland do skrzyżowania z ulicą Warszawską – poinformował nas Adam Orliński. Jak wynika z naszych informacji, w ramach tej samej inwestycji wyremontowany zostanie również fragment ulicy Piłsudskiego od skrzyżowania z Olimpijską do skrzyżowania z ulicą 1 Maja.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach MZDW wyremontował nawierzchnię ulicy Piłsudskiego od Warszawskiej do Olimpijskiej oraz od 1 Maja do ronda na ulicy Licealnej.

Przy okazji dodam, że samorząd Mazowsza planuje w tym roku remont mostu na rzece Suchej w Nowej Suchej na drodze 705, czyli na trasie z Sochaczewa do Skierniewic. Nowa przeprawa ma zostać wykonana do 30 listopada – dodaje Adam Orliński.

Jerzy Szostak

Fot.: Aleksander Szostak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*