Kradł i sprzedawał sygnał

Po raz pierwszy w Sochaczewie policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością z Komendy Powiatowej Policji wpadli na trop osoby, która nielegalnie udostępniała sygnał kodowany jednej z telewizji cyfrowych. Z tego procederu młody mężczyzna uczynił sobie stałe źródło utrzymania.

Nie mamy zbyt wiele przestępstw dotyczących cyberprzestępczości. Najczęściej są to zgłoszenia dotyczące włamań na konta internetowe w portalach społecznościowych czy bankowych. Takiego przypadku, jaki miał teraz miejsce, jeszcze nie mieliśmy. Była to interwencja zgłoszona przez jedną z telewizji cyfrowych, która poskarżyła się, że ktoś kradnie ich sygnał – mówi Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji.

Kradł i sprzedawał

Policjanci ustalili, że 21-letni mieszkaniec gminy Teresin na jednym z zagranicznych serwerów założył sobie kilka domen i za opłatą udostępniał sygnał. Oferował zainteresowanym relacje sportowe, głównie możliwość oglądania gali bokserskich i różnego typu sportów walki. Tym samym za pomocą Internetu umożliwiał obejrzenie w czasie rzeczywistym, czyli transmitowanych na bieżąco, na różnych kodowanych programach sportowych. Swój biznes realizował poprzez strumieniowe udostępnianie danych, za które pobierał mniejszą opłatę niż operator, właściciel telewizji, którą okradał. Oprócz tego, utrzymywał się również z reklam zamieszczanych na tych stronach. Dochód z tego procederu był na tyle atrakcyjny, że 21-latek szybko uczynił sobie z niego stałe źródło dochodu. Chętnych na promocyjny zakup sygnału nie brakowało.

O tym, że sygnał jest nielegalnie pobierany poinformowała policję stacja telewizyjna, która zorientowała się w tym, i złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Młodzieńca spod Teresina udało się namierzyć dzięki współpracy policjantów z Sochaczewa i KWP z Radomia zajmujących się cyberprzestępczością.

Na gorącym uczynku

Praca operacyjna policjantów z Radomia oraz Sochaczewa ruszyła zaraz po otrzymaniu informacji od telewizji cyfrowej. Rozpoczęło się dokładne zbieranie materiałów dowodowych przez sochaczewskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą i korupcję. Na ich podstawie i po ustaleniu, skąd dokonywana jest kradzież sygnału, policjanci wkroczyli do akcji.

W połowie maja policjanci z Sochaczewa i Radomia weszli do mieszkania 21-latka i zatrzymali go pod zarzutem nielegalnego udostępniania sygnału telewizyjnego. Młody mężczyzna był całkowicie zaskoczony nalotem policji na swój dom. Nie spodziewał się tego, że kiedykolwiek zostanie wytropiony. W trakcie rewizji policjanci w domu 21-latka znaleźli sprzęt, na którym udostępniał on sygnał telewizyjny.

Mężczyźnie przedstawiony został zarzut wynikający z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na poczet przyszłych kar i roszczeń policja zabezpieczyła mienie ruchome należące do sprawcy. Teraz trwa dokładne ustalanie strat, jakie poniosła telewizja. Jednak już teraz wiadomo, że nie są one małe. Wstępnie wyceniono, że straty mogą sięgać powyżej 100 tysięcy złotych. Wobec 21-latka zastosowano dozór policyjny. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Choć to pierwsza tego typu kradzież na naszym terenie, to jednak nie sądzę, że ostatnia. Proceder ten jest bardzo zyskowny, a możliwości techniczne z roku na rok rosną – dodaje Agnieszka Dzik.

Jak się więc okazuje, coraz młodszym udaje się ominąć wymyślne zabezpieczenia i kody płatnych stacji telewizyjnych. Zapewne też takich spraw pojawi się niebawem więcej. Tak sądzą sochaczewscy policjanci.

Bogumiła Nowak

Fot. KPP Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*