Sochaczew w hołdzie swoim obrońcom

Od wielu miesięcy miasto oraz jednostka wojskowa w Bielicach przygotowują się do obchodów wrześniowych. W tym roku uczczenie 77. rocznicy Bitwy nad Bzurą zostanie połączone z nadaniem sztandaru 38 Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Andrzej Duda, Prezydent RP.
Obchody zaplanowano na sobotę 17 września. Rozpocznie je o godzinie 13.30 Msza polowa na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Weźmie w niej udział, oprócz władz samorządowych i wojskowych, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego a także około 200 żołnierzy stacjonujących w Bielicach, harcerze, rekonstruktorzy, uczniowie klas mundurowych z ZS im. Iwaszkiewicza, poczty sztandarowe. Po Mszy św. odbędzie się apel poległych, złożenie kwiatów pod trojanowskim pomnikiem i tradycyjnie już salwa honorowa.
– To będzie wielkie święto dla naszej społeczności lokalnej, ogromna lekcja patriotyzmu dla młodych ludzi. Polski mundur symbolizuje to, co najlepsze – honor, odwagę, przywiązanie do tradycji, uniwersalnych wartości. Ziemia sochaczewska już od 1951 roku była miejscem stacjonowania wojsk lotniczych, natomiast od 1999 roku miejsce lotników zajęły oddziały wojsk rakietowych. Od 2013 roku w Bielicach stacjonuje również dowództwo 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej, a wraz z nią dowództwo 38 Sochaczewskiego Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Od zawsze samorząd ściśle współpracuje z dowódcami i kadrą stacjonujących w Bielicach formacji wojskowych. Jestem przekonany, że inicjatywa ufundowania sztandaru dla 38 dywizjonu, który stał się z nazwy Sochaczewskim Dywizjonem, będzie kolejnym krokiem zbliżania wojska do lokalnej społeczności, a samorządy jeszcze mocniej zaangażują się w życie armii – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Z wojskowej nekropolii, ulicami: 600-lecia, Pokoju, Żeromskiego i Warszawską odbędzie się przemarsz pododdziałów oraz wszystkich uczestników uroczystości na plac Kościuszki. Tu o godzinie 16.00 zaplanowano uroczystości związane z nadaniem sztandaru 38 Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, które zakończy defilada pododdziałów. Uroczystościom będzie towarzyszyła wystawa zabytkowego i nowoczesnego sprzętu wojskowego zorganizowana w parku przy ul. Traugutta, no i oczywiście grochówka dla wszystkich zwiedzających.
Ostatnim elementem dopełniającym obchody będzie rekonstrukcja historyczna „Obronić miasto”, przygotowana przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Rozpocznie się o godz. 19.00 na terenie Podzamcza, w miejscu autentycznego kontrnatarcia na miasto żołnierzy II Batalionu 18 Pułku Piechoty pod dowództwem majora Feliksa Kozubowskiego.
Jak informuje Jakub Wojewoda z sochaczewskiego muzeum, w pokazie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów, czołgi, artyleria, karabiny maszynowe. Mają być wybuchy, specjalne efekty pirotechniczne płonącego miasta.
Dodajmy, że podobnie jak i w ubiegłych latach 22 września o godzinie 12, pod pomnikiem w Boryszewie, rozpoczną się uroczystości upamiętniające rozstrzelanie przez Niemców 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Zaproszono już władze Bydgoszczy i rodziny ofiar, które jak co roku wraz z władzami i mieszkańcami Sochaczewa, uczestniczyć będą w mszy polowej z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Obchody uświetni Chór Nauczycielski Vivace oraz program patriotyczny w wykonaniu uczniów SP nr 2.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*