Pamięć o Powstaniu

Jak co roku 1 sierpnia na Placu Kościuszki zebrali się mieszkańcy Sochaczewa, aby w godzinę „W”, czyli wybuchu Powstania Warszawskiego, uczcić pamięć jego uczestników. 72. rocznica początku powstania miała wyjątkowo podniosły charakter.

Uroczyste obchody godziny „W” rozpoczęły się po godzinie 15.30 występem Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, która wykonała wiązankę pieśni patriotycznych. W tym samym czasie w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Jakuba Wojewoda, kierownik działu historii wygłosił krótki wykład na temat „Batalion sochaczewski w Powstaniu Warszawskim19444 roku”. O godzinie 16.30 delegacje władz powiatu sochaczewskiego oraz miasta Sochaczew złożyły kwiaty na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego w Trojanowie.

Tuż przed godziną 17.00 na plac Kościuszki wkroczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez Sochaczewską Jednostkę Wojskową w Bielicach oraz poczty sztandarowe kombatantów, policji, wojska i harcerzy.

IMG_2923

Punktualnie o godzinie 17.00 rozległa się syrena alarmowa, która upamiętniała godzinę „W”, czyli moment wybuchu Powstania. Zapłonęły czerwone race i uniósł się dym przy wielkim banerze kibiców Legii, mieszkańców Chodakowa. Potem wciągnięto flagę na maszt i odegrany został hymn polski.

Ponownie Jakub Wojewoda przypomniał historię wymarszu żołnierzy AK „Skowronek” na pomoc walczącej Warszawie. W trakcie jego opowieści Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej przedstawiła jak wyglądało zgrupowanie żołnierzy, rozdawanie broni, sformowanie oddziału w kolumnę i wymarsz. W tle po zejściu z placu grupy rozległy się strzały i odgłosy walki. Żołnierze AK ze „Skowronka”, którzy ruszyli na pomoc walczącej Warszawie uczestniczyli w walkach na terenie Kampinosu oraz na ulicach stolicy.

IMG_2945

Po występie rekonstruktorów przemówienia okolicznościowe wygłosili Piotr Osiecki, burmistrz miasta oraz poseł Maciej Małecki. Przypomnieli tradycje i idee obchodów 1 sierpnia. Następnie mjr Andrzej Mańkowski odczytał Apel Pamięci, w którym przypomniano wszystkich powstańców i żołnierzy, ze wszystkich frontów, którzy uczestniczyli w walkach o Warszawę. Trzykrotna salwa honorowa upamiętniła bohaterów Powstania.

IMG_3044

Uroczystość zamknął koncert Wokalnego Zespołu Mundurowego z Sochaczewa z piosenkami powstańczymi. To był pierwszy występ publiczny tego zespołu, niezwykle udany. Mieszkańcy Sochaczewa gorąco oklaskiwali śpiewaków i muzyków, którzy wielokrotnie bisowali. Najwięcej wzruszano się przy piosence o sanitariuszce Małgorzatce i Pieśni o Warszawie.

Na upamiętnienie Godziny „W” zaprosiła sochaczewian – Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa oraz płk. Andrzej Dąbrowski, dowódca garnizonu Sochaczew.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*