Stawki za ciepło poszły w dół

Sochaczewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej drugi raz w tym roku obniża ceny. Po wiosennej korekcie o 7,5 procenta w dół, od 1 sierpnia obowiązują nowe stawki opłat niższe średnio o 2,1 procenta.

Jak powiedział nam Jarosław Dorociak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, spółka wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki o korektę cennika, gdyż zgodnie z przepisami sama nie może wprowadzać takich poprawek. Bez względu na to, czy proponowane ceny rosną, czy spadają, zawsze wymagana jest zgoda URE. Na początku kwietnia sochaczewski PEC złożył stosowny wniosek, zaproponował spadek stawek o 2,1 procenta.

– Zmiana ceny taryfowej wynika przede wszystkim z niższych cen paliwa gazowego. 20 czerwca nasz wniosek zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki, kilka dni później decyzję opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i zgodnie z przepisami od 1 sierpnia mogła wejść w życie – mówi prezes Jarosław Dorociak.

Dodajmy, że od chwili, gdy do miasta dotarł gaz sieciowy (2009 rok) firma systematycznie przechodziła na to paliwo. Dziś wszystkie kotły pracują nie na oleju, lecz na gazie.

Spadki cen paliw na świecie to jedno, ale PEC oszczędza także na własnym podwórku. Ostatnio poważne oszczędności przyniosło spółce zamontowanie we wszystkich eksploatowanych kotłowniach tzw. obiegowych pomp letnich. To energooszczędne urządzenia o mniejszych przepływach, które pobrały latem zeszłego roku o około 30-40 procent mniej energii elektrycznej niż pompy wykorzystywane do tej pory. Dodatkowo spółka zakończyła wymianę zamontowanych w węzłach cieplnych pomp cyrkulacyjnych oraz niektórych energochłonnych pomp obiegowych centralnego ogrzewania na pompy energooszczędne. Od 2015 roku spółka testuje ekonomizery, urządzenia montowane na instalacji odprowadzania spalin, poprawiające sprawność kotłów, oszczędzające od kilku do nawet kilkunastu procent ciepła, które zamiast trafiać do atmosfery, pozostaje w systemie.

– Dwa pierwsze takie urządzenia zamontowano w ciepłowni przy ulicy Reymonta 36. Spółka szacuje, że oszczędności, liczone w ilości zaoszczędzonego w ciągu roku gazu ziemnego, przekroczą 15 tysięcy metrów sześciennych – zaznacza Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa.

UM Sochaczew

Fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*