KOLARZE WRÓCILI DO TERESINA

KOLARSTWO Po raz 59. wielobarwny peleton pojechał mazowieckimi szosami. Tegoroczny Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza składał się z prologu i trzech etapów. Startujący w nim zawodnicy musieli przejechać 525,5 km. Na starcie stanęło 140 kolarzy reprezentujących 24 grupy. Trudności, jakie napotkali, mocno przerzedziły peleton. Do mety w Nowym Dworze Mazowieckim dotarło zaledwie 93 twardzieli na rowerach.

Drugi etap wyścigu odbył się w Teresinie. Kolarze mieli przed sobą do pokonania osiem pętli po 21 kilometrów każda. „Kreska” (linia startu i mety) znajdowała się przed stadionem GOSiR, a trasa wiodła przez Kolonię Kawęczyn, Dębówkę, Budki Piaseckie, Mikołajew, Hermanów i Szymanów.

Kolarze wystartowali o godzinie 13.00 i od razu rozpoczęły się ataki. Na drugim okrążeniu przed peletonem jechała 24-osobowa grupa, która z każdym kilometrem powiększała swoją przewagę. Znaleźli się w niej wszyscy kolarze walczący o koszulkę lidera, której sponsorem był Daniel Chądzyński.

Trzecie okrążenie kończyła Super Premia, której patronem był nieżyjący już trener sekcji kolarskiej LZS Sochaczew i Mazowsza Teresin – Zdzisław Kaliński. Spod jego ręki wyszli tacy zawodnicy jak: Adam Zagajewski, Jerzy Świnoga, Sławomir Lewandowski, Marek Świniarski, Jan, Robert i Zbigniew Chądzyńscy, Bogdan Wadecki, Grzegorz Jóźwiak oraz Waldemar Zajączkowski. Wielu z nich pojawiło się w piątek przy trasie wyścigu.

Wracając do rywalizacji – premię wygrał po pasjonującym sprincie Sylwester „Fifek” Janiszewski. Po zakończonym etapie otrzymał on dwie premie finansowe. Pierwszą od Marka Olechowskiego, wójta Gminy Teresin, drugą od wychowanków trenera Kalińskiego oraz zawodników teamu Danielo.

Przewaga ucieczki po trzecim okrążeniu wynosiła już trzy minuty. Niestety pogoda diametralnie się zmieniła. Podczas pokonywania czwartego okrążenia zaczął padać rzęsisty deszcz, a wiatr miał siłę niemal huraganu. Sprawiał on kłopoty nie tylko kolarzom. Sporo pracy mieli też organizatorzy. Podmuchy poprzewracały bariery oraz pozrywały banery. Na szczęście szybko i sprawnie pokonano te kłopoty.

Tempo jazdy trochę spadło, gdyż na trasie zrobiło się niebezpiecznie. Były też niestety ofiary zmiany pogody. Jedną był motocyklista, który nie wyrobił się na zakręcie i wjechał w pole, drugą kolarz Wojciech Pszczolarski (SKC Tufo Prostejov), który po upadku został odwieziony do szpitala.

zexs sport kolarstwo (1)

Pomimo kłopotów z pogodą kolarze mknęli do mety. Premię po zakończeniu piątego okrążenia wygrał Niemiec Marco Mathis. Przewaga ucieczki nadal wynosiła trzy minuty. Na szóstym okrążeniu zaatakował samotnie Kamil Gradek (Verva Activ-Jet). Odskok nie trwał długo. Jego miejsce zajęło trzech kolarzy – Matti Manninen (Finlandia), Patric van der Duin (Holandia) oraz Tomas Buchacek (Czechy). Szybko ich przewaga wzrosła do trzydziestu sekund. Jak się okazało, na mecie wystarczyła ona do odniesienia zwycięstwa. Pierwszy kreskę przeciął Manninen. Został on też liderem po drugim etapie i założył żółtą koszulkę lidera, którą otrzymał od Daniela Chądzyńskiego.

Impreza kolarska w Teresinie była bardzo udana i mieć trzeba nadzieję, że w niedalekiej przyszłości kolejne wyścigi odbędą się w naszym regionie. Przy jej okazji można było spotkać wielu byłych kolarzy, posłuchać ich wspomnień oraz anegdot. Była też okazja posłuchać jednego z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych polskich komentatorów sportowych – Tomasza Jarońskiego.

Peleton pojechał dalej, kolarskie koła się kręcą. Do zobaczenia.

Wyniki II etapu Teresin – Teresin, I Memoriał im. Zdzisława Kalińskiego (168 km)

I lotna premia – im. Zdzisława Kalińskiego

 1. Sylwester Janiszewski (Polska, Wibatech-Fuji)
 2. Marco Mathis (Niemcy, German National Team)
 3. Gert Jan Bosman (Holandia, UCI Continental Cyclingteam Jo Piels)

II lotna premia

 1. Marco Mathis (Niemcy, German National Team)
 2. Sylwester Janiszewski (Polska, Wibatech-Fuji)
 3. Adrian Banaszek (Polska, Verva Activ-Jet)

III lotna premia

 1. Tomas Buchacek (Czechy, Whirlpool Author Team)
 2. Patrick van der Duin (Holandia, UCI Continental Cyclingteam Jo Piels)
 3. Paweł Bernaś (Polska, Verve Activ-Jet)

Meta

 1. Matti Manninen (Finlandia, Team Bliz-Merida) 3:53.31
 2. Patrick van der Duin (Holandia, UCI Continental Cyclingteam Jo Piels) 3:53.31
 3. Tomas Buchacek (Czechy, Whirlpool Author Team) 3:53.32

Klasyfikacja generalna (żółta koszulka – sponsor Daniel Chądzyński)

 1. Matti Manninen (Finlandia, Team Bliz-Merida) 12:04.47
 2. Adrian Banaszek (Polska, Verva Activ-Jet) 12:04.48
 3. Marco Mathis (Niemcy, German National Team) 12:04.54

Klasyfikacja Super Sprinter (koszulka zielona)

 1. Vaili Strokau (Białoruś, Belarusian National Cycli) 33 punkty
 2. Yannick Janssen (Holandia, Team Bliz-Merida) 18 punktów
 3. Tomasz Kiendyś (Polska, CCC Sprandi Polkowice) 10 punktów

Klasyfikacja Aktywnych (koszulka fioletowa)

 1. Yannick Janssen (Holandia, Team Bliz-Merida) 9 punktów
 2. Adrian Banaszek (Polska, Verva Activ-Jet) 7 punktów
 3. Sylwester Janiszewski (Polska, Wibatech-Fuji) 6 punktów

Klasyfikacja młodzieżowa U-23 (koszulka biała)

 1. Marco Mathis (Niemcy, German National Team) 12:04.54
 2. Alan Banaszek (Polska, CCC Sprandi Polkowice) 12:04.57
 3. Patrick van der Duin (Holandia, UCI Continental Cyclingteam Jo Piels) 12:05.01

Klasyfikacja drużynowa

 1. Whirlpool Author Team 36:14.56
 2. UCI Continental Cyclingteam Jo Piels 36:15.14
 3. Verva Activ-Jet 36:15.46

Tomasz Ertman

Fot Tomasz Ertman

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*