Warning: vsprintf(): Too few arguments in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1390

Warning: mysqli_query(): Empty query in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2024

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php:1390) in /home/klient.dhosting.pl/reporter34/expressochaczewski.pl/public_html/wp-content/plugins/wpfront-notification-bar/classes/class-wpfront-notification-bar.php on line 63
Woda wyparowała z herbu – Express Sochaczewski

Woda wyparowała z herbu

Do Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trafił wniosek władz miasta o akceptację nowego herbu Sochaczewa. Zastąpi on ten używany obecnie, który nie odpowiada nie tylko zasadom heraldyki, ale również przekazom historycznym.

Przypomnijmy, że problemy z herbem Sochaczewa zaczęły się ponad dziesięć lat temu, gdy radni podczas sesji 4 lipca 2006 roku podjęli uchwałę o wykonaniu ozdobnych łańcuchów dla burmistrza i przewodniczącego rady. Przy okazji zdecydowano się na wykonanie pieczęci Miasta Sochaczew, projektu herbu oraz flagi miasta.

Minęły trzy lata i okazało się, że spełnienie tej zachcianki nie jest takie łatwe. Ponieważ zarówno herb, flaga, jak i pieczęć muszą spełniać ściśle określone kryteria. Co z kolei spowodowało, że próby opracowania nowego herbu podejmowano kilkakrotnie, ale bez powodzenia.

W końcu – na zlecenie obecnych władz miasta – wykonanie herbu powierzono Robertowi Fidurze i Kamilowi Wójcikowskiemu. I właśnie opracowany przez nich projekt będzie teraz tematem wnikliwej analizy Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. To ona zadecyduje, czy herb w tej postaci zostanie nadany naszemu miastu.

Herb bez wody

Jak będzie wyglądał nowy herb Sochaczewa, i dlaczego właśnie tak?

Herb stara się jak najwierniej odwzorować najstarszą znaną pieczęć miejską, a zatem pieczęć z (prawdopodobnie) XV wieku. W wiekach XVII – XVIII w użyciu była nieco inna pieczęć o zbliżonym godle, która jednak zatraciła pewne cechy oryginału, na przykład mur nie jest na niej podwójny i wydaje się, że postać rycerza jest pełna – wyjaśnia Kamil Wójcikowski. Jak dodaje, fakt, że woda w starym herbie była zielona, to był problem pomniejszy. Ważniejsze jest to, że tej wody w ogóle nie powinno być. Nie było jej bowiem na najdawniejszej pieczęci, a wymyślił ją dopiero heraldyk Marian Gumowski w 1960 roku, ponieważ analizował niedokładny odrys pieczęci.

W nowym projekcie herbu nie ma wody. Ponieważ wiemy jednak, że o tę wodę toczyła się istna batalia, kompromisowo została ona umieszczona na projekcie flagi – dodaje.

Oprócz usunięcia wody z herbu, inną, istotną zmianą jest dodanie po bokach wież liter S A, które były na pieczęci. Nie ma jednak pewności, co mogą one oznaczać. Może być to SochAczew albo Sigillum Antiqua, czyli Pieczęć Starożytna.

Błękitny rycerz

Zmieni się także kolor zbroi i miecza rycerza, są one w barwie stalowobłękitnej.

Błękit jest jedyną klasyczną barwą heraldyczną, która „od biedy” jest zbliżona do barwy stali. Dzięki wprowadzeniu błękitu do herbu można go także umieścić na fladze (barwy flagi powinny być zgodne z barwami herbu), dzięki temu otworzyła się furtka do wprowadzenia na fladze linii falistej imitującej Bzurę – wyjaśnia Kamil Wójcikowski.

Z kolei odnosząc się do naszej sugestii – zamieszczonej w artykule „Sochaczew zmieni herb” – że zbroja rycerza oraz jego miecz mogły mieć barwę srebrną, Wójcikowski wyjaśnia, że jest to niemożliwe, ponieważ srebrne jest już tło, czyli „pole” herbu. Srebrny rycerz nie może być na srebrnym polu, ponieważ nie będzie się od niego odcinał. Nieporozumienie wynika z tego, że barwę srebra ciężko oddać w druku, a praktycznie niemożliwe jest to w grafice komputerowej. Stąd jako barwy zastępczej używa się białej. Natomiast niekiedy zdarza się, że srebro jest przedstawiane jako jasny szary, i taki kolor już odcina się od białego tła. Tylko, jeżeli nasze srebro ma być szare, to również pole herbu powinno być szare, i tak wracamy do problemu z brakiem odcinania się. Dlatego ostatecznie stanęło na zbroi stalowobłękitnej.

Artystyczne interpretacje

Nasz rozmówca odniósł się także do innych herbów Sochaczewa, których wizerunki zamieściliśmy w poprzednim artykule na ten temat. Jak stwierdza, w okresie PRL nie było w ogóle urzędowych herbów, więc trudno mówić, że herb Sochaczewa w owym czasie miał coś lub czegoś nie miał.

Krążyły po prostu wówczas różne interpretacje artystyczne tego herbu, na różnych publikacjach, niektóre z wodą niektóre bez. Oficjalne ustawodawstwo w tej sprawie to dopiero lata 90. Natomiast herby z czasów rozbiorów, tj. z 1847 i 1869 nie zostały nigdy zatwierdzone przez władze zaborcze, więc nie miały statusu oficjalnego. Nie można zatem twierdzić, że w XIX wieku Sochaczew używał jakiegoś herbu, i że jakiś herb zastąpił inny. W tym czasie jedynymi ustawowo zatwierdzonymi pieczęciami miejskimi były te z symboliką państwa rosyjskiego, a w drugiej połowie XIX wieku z herbem guberni. Natomiast, gdy w czasie I wojny światowej do Sochaczewa wkroczyli Niemcy i zaczęło się organizowanie lokalnych władz, ktoś odnalazł teczkę z projektem z 1847 roku i herb ten wszedł w oficjalne użycie. Był używany także w dwudziestoleciu międzywojennym, i nawet znalazł się w pewnym albumie z lat 30, z tym że pominięto tam motyw murawy. Ówcześni decydenci sądzili, że to jest właśnie najstarszy znany herb miasta – wyjaśnia Kamil Wójcikowski.

Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*