WYBURZYLI STARĄ MLECZARNIĘ

W ubiegłym tygodniu została zniesiona z powierzchni ziemi mleczarnia przy ulicy Traugutta. Prace rozbiórkowe zostały wykonane na zlecenie firmy Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego. W najbliższym czasie zostaną wyburzone również pozostałe budynki znajdujące się na terenie byłej mleczarni.

Czy rozpoczęcie prac rozbiórkowych oznacza, że już w tym roku rozpocznie się budowa galerii handlowej „Nowa mleczarnia”, o której mówi się od lat? Wszystko wskazuje na to, że na rozpoczęcie budowy trzeba będzie jednak poczekać.

 Czekanie na projekt

Jak nas poinformowano w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie, do Wydziału Architektury Starostwa nie wpłynął do tej pory żaden wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jakiegokolwiek budynku w tym miejscu. Dotyczy to zarówno firmy NAP Invest Grup, która planowała budowę w tym miejscu galerii handlowej, jak i firmy Budrem.

2016.07.09 Miasto 058

Z tego co nam udało się ustalić, firma Budrem wystąpiła jedynie o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie prac geologicznych na tym terenie oraz o wyrażenie zgody na likwidację znajdującej jej się na tym terenie studni głębinowej. Co z kolei może oznaczać, że Budrem, który jest nowym właścicielem działki, nie ma jeszcze gotowego projektu. A ten prawdopodobnie powstanie dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań gruntu, na którym ma być posadowiony budynek.

Przypomnijmy, że początkowo zagospodarowaniem terenu po byłej mleczarni miała się zająć firma NAP Invest Group. Jej przedstawiciele zapewniali, że centrum handlowe Nowa Mleczarnia zostanie otwarte w 2015 roku. Dodajmy, że pierwotnym terminem zakończenia inwestycji miał być 2013 rok. Galeria, którą ta firma planowała wybudować przy ulicy Traugutta, miała mieć ponad 6500 metrów kwadratowych powierzchni. W budynku znajdować się miało około 40 sklepów, w tym market spożywczy oraz m.in. sklepy odzieżowe i ze sprzętem elektronicznym. Do tego kawiarnia i restauracja. Natomiast pod budynkiem miał być usytuowany parking na 150 pojazdów. Z tych planów nic jednak nie wyszło.

Odbudują fasadę

Poślizg w rozpoczęciu budowy tłumaczono dwukrotną zmianą przez miejskich radnych planu przestrzennego zagospodarowania terenu byłej mleczarni przy ulicy Traugutta.

2016.07.10 Plaz+-wka 003

Pierwotne założenia planu przewidywały konieczność zachowania w całości budynku byłej mleczarni. Był on jednak w tak fatalnym stanie, że podczas budowy podziemnego parkingu mógłby się rozsypać i trzeba byłoby go odbudowywać. Dlatego radni na prośbę NAP Invest Group zgodzili się na dokonanie korekt. Nowy plan pozwala na to, aby mleczarnia została wyburzona. Inwestor będzie natomiast musiał odbudować część ściany południowej oraz ścianę zachodnią z charakterystycznymi oknami oraz łukami.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim wycofanie się dotychczasowego inwestora nie powoduje zmiany zapisów obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. A nowy inwestor będzie musiał przestrzegać zawartych w nim zapisów. W tym dotyczącego częściowej odbudowy południowej i zachodnie fasady byłej mleczarni oraz rozmieszczenia budynku na samej działce.

Jerzy Szostak

Fot.: Bogumiła Nowak, Krzysztof Lewandowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*