Uchwalili płatną strefę przy Pokoju

SONY DSC

Miesiąc temu informowaliśmy o planach miejskiego samorządu dotyczących utworzenia kolejnej płatnej strefy parkowania na terenie Sochaczewa. Plany te radni postanowili wcielić w życie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o utworzeniu strefy, która obejmie ulicę Pokoju (przy targowisku), sąsiednią ulicę Polną i część ul. Żeromskiego (odcinek od Pokoju do Senatorskiej w tym parking przed sklepem Lux oraz zatoczkę obok kotłowni PEC). Zdecydowano się również na rozszerzenie dotychczasowego obszaru płatnego parkowania – włączając do niego odcinek ulicy Traugutta od skrzyżowania z ulicą Wąską do skrzyżowania z Reymonta. I jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie planom Urzędu Miejskiego, opłata za pozostawienie w tych miejscach samochodów będzie pobierana już jesienią.

Należy zaznaczyć – na co zwracają uwagę miejscy urzędnicy – że utworzenie kolejnej strefy płatnego parkowania jest wyjściem naprzeciw prośbom mieszkańców. Gdyż podczas ubiegłorocznych spotkań z burmistrzem domagali się wprowadzenia płatnego parkowania wokół targowiska przy ulicy Pokoju. Argumentując to bardzo dużym natężeniem ruchu pojazdów w dni targowe i bardzo małą rotacją pojazdów na istniejących miejscach parkingowych, co wiąże się z małą ich dostępnością.

Przyjęta przez radnych uchwała przewiduje zmiany w opłatach. Nie będą one radykalne. Zmiana ma polegać na tym, że opłaty pobierane byłyby także w sobotę, co w przypadku terenów wokół targu ma swoje uzasadnienie. Sobotnie opłaty zostaną także wprowadzone na terenie obecnej strefy. Opłaty w obydwu strefach byłyby pobierane za parkowanie w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 –18.00 a w soboty w godzinach: 8.00 – 13.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Ich wysokość wyglądałaby następująco: do pół godziny parkowania bez uiszczania opłaty, za pierwszą godzinę parkowania – 2 zł, za drugą rozpoczętą godzinę parkowania – 2,20 zł, za trzecią rozpoczętą godzinę parkowania – 2,40 zł, za czwartą i każdą następną godzinę parkowania – 2 zł.

W strefach obowiązywałaby również opłata abonamentowa miesięczna za jeden pojazd typu „O” (abonament ogólnodostępny na okaziciela) – 200 zł. Do tego dojdzie opłata abonamentowa typu „M” – miesięczna – 20 zł, kwartalna – 50 zł oraz roczna – 150 zł dla mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy przy ulicach objętych strefą. Radni zdecydowali także, że abonament typu „M” będzie mógł również zostać wykupiony przez osoby korzystające z samochodów służbowych na podstawie umowy zawartej między pracownikiem a pracodawcą.

Patrząc na dotychczas funkcjonującą strefę, można się pokusić o stwierdzenie, że oprócz spełnienia wieloletnich próśb mieszkańców jej rozszerzenie przyniesie także wymierne korzyści dla miejskiego samorządu, wynikające z dodatkowych wpływów do miejskiej kasy.

Z przeprowadzonej analizy finansowej obecnie działającej strefy wynika, że nowa strefa będzie samofinansująca, nawet przy 85 procentach ilości pobranych biletów, uprawniających do półgodzinnego postoju pojazdu bez uiszczania opłaty. Z danych Zakładu Komunikacji Miejskiej wynika, że średnio miesięcznie ze strefy korzysta – 35 000 osób. Wydawanych jest 29 500 biletów bezpłatnych, to jest około 84 procent wszystkich wydanych biletów, oraz około 5500 biletów płatnych. Dzienna rotacja samochodów parkujących w strefie wynosi około 11 aut na jedno miejsce postojowe. Należy wspomnieć także o tym, że od 2 maja posiadacze Sochaczewskiej Karty Mieszkańca mogą skorzystać z 15-procentowej zniżki w opłatach za parkowanie i będzie ona również obowiązywała w rejonie miejskiego targowiska.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*