Rozpoczęli podpieranie skarpy

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się działania związane z budową zabezpieczenia skarpy cmentarza przy ulicy Traugutta.

Pierwsze prace, jak poinformowali nas pracownicy firmy Strabag, będą polegały na usunięciu karp po wyciętych topolach. W następnej kolejności zostanie usypana rampa, na której zostanie ustawione urządzenie do wbijania w zbocze pali. Ich zadaniem będzie zespolenie osuwającej się skarpy. W sumie – na odcinku od ulicy Cmentarnej do Moniuszki – zostanie wbitych w zbocze ponad tysiąc tzw. gwoździ. Następnie zostanie do nich przymocowana specjalna siatka, mająca zabezpieczyć zbocze przed erozją.

Kolejnym etapem prac będzie budowa dwóch ścian oporowych. Pierwsza z nich zostanie wybudowana tuż przy samej skarpie i będzie miała wysokość kilku metrów. Natomiast przestrzeń pomiędzy nią a zboczem zostanie wypełniona piachem.

Kilka metrów od głównego muru oporowego zostanie postawiona kolejna ściana, tym razem z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. Przestrzeń pomiędzy obydwoma ścianami zostanie wypełniona piaskiem i tłuczniem. Na szczycie powstałej dzięki temu ławy oporowej zostanie poprowadzona ścieżka spacerowa, która ma być jednym z elementów zagospodarowania terenów nad Bzurą.

dot

Fot.: Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*