PRZEZ NAIWNOŚĆ STRACIŁA MAJĄTEK

W ostatnim czasie na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do kilku prób oszukania starszych osób i wyłudzenia od nich pieniędzy. Mimo licznych apeli nadal zdarzają się przypadki naiwnych seniorów, którzy dają się oszukać. W ostatnim tygodniu października taką osobą była starsza pani z Sochaczewa.

Kiedy ktoś odbiera telefon od osoby podającej się za policjanta, z prośbą o pomoc w akcji przeciwko oszustom, to często traci oszczędności całego życia. Podobnie bywa w sytuacji, gdy chce pomóc rzekomemu krewnemu, który uczestniczył na przykład w wypadku drogowym, czy też w innych tragicznym zdarzeniu. Starsze osoby nie zawsze mimo naszych apeli zachowują się rozsądnie – mówi mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Dała się oszukać

Oszuści do wyboru swej ofiary bardzo często wykorzystują książki telefoniczne. Wybierają imiona, które mogą należeć do starszych osób. Telefonują na wybrany numer, po czym rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Później oszust opowiada wymyśloną historię, prosi o pożyczkę, jednocześnie informując, że nie może osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania gotówki.

Tak było w przypadku starszej pani z Sochaczewa, która straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oszust podszył się pod jej krewną.

– Kobieta dzwoniąc do seniorki, wspomniała, że obawia się o oszczędności cioci, gdyż bank, w którym ona zdeponowała pieniądze, nie jest bezpieczny. I jej majątek jest zagrożony. Na potwierdzenie tych słów fałszywa krewna wspomniała, że jest przy niej policjant, który potwierdzi tę wersję. Kobieta uwierzyła, że osoba, która podała się za policjanta, nim jest i wypłaciła z konta wszystkie oszczędności. Potem zostawiła je we wskazanych dwóch miejscach na terenie miasta. Kiedy rzekomi krewni nie skontaktowali się z nią, przekonała się, że padła ofiarą oszustwa – mówi Agnieszka Dzik.

Jak dodaje, to częsty przypadek w oszustwach „na krewnego”, że przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowywana jest zorganizowana grupa przestępcza i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki.

 Przytomna kasjerka

W podobny sposób – na krewnego współpracującego z policjantem – chciano oszukać starszego pana, również mieszkańca Sochaczewa. Niewiele brakowało, aby oszustom się to udało.

­– To, że go nie oskubali z pieniędzy, zawdzięcza przytomnej kasjerce, która go obsługiwała i której podejrzane wydało się, że starszy pan wypłaca wszystkie oszczędności. Przekonała seniora, aby poczekał na policjantów, których wezwała do banku. Ci zaś wytłumaczyli mężczyźnie, że jest w błędzie, gdyż policja nie zajmuje się taką sprawą, na jaką powoływali się oszuści. I w ogóle do swej pracy nie angażuje postronnych osób. Tylko dzięki rzetelnej kasjerce senior ocalił swe pieniądze – stwierdza Agnieszka Dzik

Jak zaznacza, prawdziwi policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy.

– Tu była ta sama śpiewka i ten sam model wyłudzenia. Cały czas nad tym pracujemy i nie wykluczamy, że może to być ta sama grupa oszustów, która wyszła na łowy na seniorów i to niekoniecznie z terenu powiatu sochaczewskiego. Być może przyjechali z innego rejonu Polski – mówi oficer prasowy.

Takich akcji było w ostatnim czasie w Sochaczewie kilkanaście i podobny schemat – niby krewny współpracujący z niby policjantem i zagrożone pieniądze w banku.

Policja przypomina, że jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚP czy prokurator, i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania jakichkolwiek pieniędzy, natychmiast trzeba dzwonić pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów. Policja apeluje też do rodzin, aby uczulić seniorów, by nie byli tak łatwowierni.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*