DOŻYNKI W CYGAŃSKICH RYTMACH

W tym roku Święto Plonów Powiatu Sochaczewskiego odbędzie się w niedzielę, 15 września, w gminie Iłów – w miejscowości Giżyce. Do udziału w dożynkach powiatowych zapraszają: parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Urząd Gminy w Iłowie.

Uroczystości odbędą się w Giżycach, a rozpocznie je tradycyjnie msza święta o godz. 12.00, odprawiona w intencji rolników. Tu delegacje z gmin złożą na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz bochny chleba wypieczone z tegorocznego zebranego zboża.

Następnie dożynki przeniosą się na pobliski teren parafialny, gdzie na wszystkich czekać będzie festyn rodzinny z atrakcjami. Rozpocznie się on tradycyjnie od obrzędu dzielenia chlebem i złożenia podziękowań delegacjom wieńcowym. Ponadto w programie przewidziano m.in. występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, a także przedstawicieli mieszkańców gminy Iłów. Swoje talenty muzyczne zaprezentują podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy” oraz zespół „Teraz My”, a także Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska. W rytmach disco polo do wspólnej tanecznej zabawy zachęcać będą zespoły Bravo i Exell. Nowością na dożynkach będzie z pewnością występ zespołu Cygańskie Czary i Eleny Rutkowskiej.

Zapowiada się muzyczno-taneczne widowisko pełne orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu. Cudowna autentyczna muzyka romska, śpiew i taniec, a także niesamowite stroje stworzą niezapomnianą atmosferę i wprowadzą widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów. Urok osobisty artystów zespołu Cygańskie Czary i ich interpretacja utworów gwarantują odbiorcy niezapomniane przeżycia, wspaniałą zabawę oraz bezgraniczną miłość do cygańskiej muzyki. Zespół wykona m.in. takie utwory jak: „Czarne oczy”, „Szurjaki”, „Graj piękny cyganie”, „Jadą wozy kolorowe” czy „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”.

Organizatorzy dożynek zaplanowali dla uczestników także wiele innych atrakcji, w tym darmową watę, malowanie twarzy oraz fotobudkę. Będą konkursy, wesołe miasteczko dla najmłodszych, stoiska z rękodziełem, zabawkami czy wyrobami pszczelarskimi. Na wszystkich czekać będzie ogródek gastronomiczny oraz darmowa grochówka.

Partnerami Dożynek Powiatowych są: Rada Powiatowa MIR oraz MODR oddział w Bielicach, zaś Partnerem Strategicznym jest PGNiG Obrót Detaliczny.

Sponsorami wydarzenia w rym roku są: Sochaczewskie Centrum Kredytowe, Gospodarstwo Sadownicze „Tęczowy Ogród”, Sklepy ABP Market Adam i Bożena Papierowscy, Bank Spółdzielczy w Iłowie oraz Vistula Bank Spółdzielczy – oddział w Iłowie.

W tym roku rolę starostów dożynkowych przyjęli Bogusława i Dariusz Orlińscy, mieszkańcy Piotrowa. Państwo Orlińscy wraz z pięciorgiem dzieci prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne (warzywno-ogrodnicze) o powierzchni 10 ha. Specjalizują się w uprawie warzyw (brukselka, kapusta pekińska) oraz prowadzą sad czereśniowy. Aktywnie włączają się w przedsięwzięcia swej parafii i lokalnej społeczności. Pan Dariusz od lat jest członkiem Rady Parafialnej w Giżycach.

Organizatorzy zapraszają rolników, jak również całą społeczność naszego powiatu do udziału w uroczystościach dziękczynnych za tegoroczne plony.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

RAMKA

Program uroczystości

11.45 Zbiórka delegacji wieńcowych przed kościołem

12.00 Uroczysta Msza Święta Dziękczynna

13.20 Przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami na pobliski teren parafialny

13.30 Oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych

– powitanie i przemówienia, ceremoniał dożynkowy

14.20 Rozstrzygnięcie konkursów w ramach projektu: „Ziemia Giżycka dawniej i dziś w 780. rocznicę miejscowości”

15.00 Występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej

15.50 Rozstrzygnięcie konkursu „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”

16.20 Występy iłowskie: folkowo – na ludowo, czyli muzyczna prezentacja Gminnego Ośrodka Kultury; Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”

– zespół „Teraz My”; Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska

17.20 Konkurs

17.40 Występ zespołu Bravo

19.00 Występ zespołu Cygańskie Czary

20.00 Koncert zespołu Exell

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*