UCZCILI PAMIĘĆ BOHATERÓW

Punktualnie o godzinie 17.00 zabrzmiały syreny i dzwony kościelne w całym mieście. Upamiętniając Godzinę W, czyli moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie z tej okazji na placu Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie odbyły się uroczystości przypominające te wydarzenia. Mieszkańcy tłumnie przybyli na plac, by uczcić pamięć bohaterskich uczestników Powstania Warszawskiego.

W tym roku obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego trwały przez dwa dni. Dzień wcześniej, 31 lipca o godzinie 19.00 w Tułowicach zorganizowane zostało ognisko partyzanckie, w trakcie którego młodzież czytała wspomnienia powstańców z 1944 roku. W tym spotkaniu uczestniczyli też ostatni już weterani wojenni. Ognisko było podsumowaniem III warsztatów historycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”. Następnego dnia tegoroczni uczestnicy warsztatów wzięli udział w rekonstrukcji wymarszu oddziału AK Skowronek wraz z Muzealną Grupą Historyczną.

Tuż przed godziną 17.00 na placu Kościuszki dokonano otwarcia wystawy Jakuba Wojewody „My Armii Krajowej Żołnierze. Sochaczewski obwód AK Skowronek w walce o wolność 1939-45”. Na planszach można zobaczyć uczestników ruchu oporu walczących w okresie okupacji. Wystawa wywołała spore zainteresowanie. Wiele osób z zaciekawieniem studiowało biogramy prezentowanych postaci.

Tuż przed godziną 17.00 słuchać można było muzyki powstańczej. Pracownicy działu promocji sochaczewskiego urzędu miasta rozdawali pamiątkowe wydruki „Kuriera Sochaczewskiego” przewiązanego biało-czerwoną wstążką, przypominającego wspomnienia uczestników wymarszu na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie.

Po wybrzmieniu syren i dzwonów rozpoczęła się doroczna rekonstrukcja wymarszu oddziałów AK Skowronek. Jak co roku z różnych stron placu przyszli rekonstruktorzy, a potem wjechała bryczka, z której rozdawano uzbrojenie uczestnikom rekonstrukcji. Oklaskami pożegnano schodzące z placu grupy rekonstrukcyjne.

Po nich na plac weszły poczty sztandarowe wojska, policji, kombatantów wraz z kompanią honorową wojska polskiego, rekonstruktorami oraz orkiestrą wojskową z Siedlec. Poczet sztandarowy wystawiony przez 38 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Bielic wciągnął flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu. Następnie Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, przypomniał w krótkim wystąpieniu okoliczności, w jakich doszło do Powstania Warszawskiego oraz rolę tego zrywu. Po nim o postawach bohaterskich polskich obrońców Warszawy mówił Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.

Odczytany został Apel Pamięci, przypominający żołnierzy Powstania oraz mieszkańców stolicy, a także wszystkich, którzy polegli w jej obronie lub w wyniku popowstańczych prześladowań okupanta, lub powojennych szykan późniejszych władz komunistycznych. Po nim oddana została przez kompanię wojska polskiego trzykrotna salwa honorowa. Uroczystość zakończyła krótka defilada oddziałów na placu i wymarsz do dźwięków orkiestry, która zaprezentowała wiązankę piosenek powstańczych.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*