W SOCHACZEWIE PRZYBYŁO MILIONERÓW

W zeznaniach za rok ubiegły około 30,5 tysiąca Polaków wykazało dochód przekraczający milion złotych. To o ponad 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat temu. Powiat sochaczewski nie odstaje od tendencji krajowych. W naszym regionie też znacząco przybyło milionerów. I to niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

Na terenie powiatu sochaczewskiego, jak informuje Urząd Skarbowy w Sochaczewie, zeznania podatkowe PIT37 i PIT36 złożyło 43 979 osób, w tym 10 112 osób rozliczyło się wspólnie z małżonkiem lub dziećmi. Pierwszy PIT dotyczy najczęściej składanych zeznań przez osoby zatrudniane na umowę o pracę, a drugi przez prowadzących działalność gospodarczą. Zarówno w powiecie sochaczewskim, jak na Mazowszu oraz w całej Polsce, to w grupie PIT36 jest najwięcej milionerów.

Ogólnie zebrane podatki według zeznań wyniosły 246 267 694,8a zł. W tym roku tylko 162 osoby spóźniły się z zeznaniami, ale nie naliczono im kar za zwłokę.

Lawinowy skok

W 2008 roku, czyli tuż przed kryzysem, milionerów w Polsce było około 13,5 tysiąca. Kryzys spowodował, że rok później ich szeregi skurczyły się do 11 tysiecy, ale już w kolejnych latach grupa ta sukcesywnie rosła. Jeszcze 10 lat temu w powiecie sochaczewskim było tylko kilkunastu milionerów. W 2017 już 39, a rok temu zanotowano w Urzędzie Skarbowym w Sochaczewie już 52 osoby, które zarobiły ponad milion złotych. W tym roku to już 65 osób.

Rok temu milionerzy z terenu powiatu sochaczewskiego przekazali do Urzędu Skarbowego ponad 80,5 mln zł. W tym roku kwota jest zbliżona do 100 mln zł. Rekordzista miał dochód roczny 10 169 000 zł. Na tle Mazowsza i Polski nie jest to powalająca kwota. Jednak dla powiatu sochaczewskiego to silny wskaźnik przedsiębiorczości mieszkańców.

Na całym Mazowszu w tym roku wyłoniono ponad tysiąc milionerów. Na drugim miejscu jest województwo śląskie – około 600 osób. Na kolejnych pozycjach   małopolskie – ponad 500 osób i wielkopolskie – prawie 500 osób. Przybyło milionerów nawet w biedniejszych regionach po około 100 osób – w województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim, czy opolskim. W całej Polsce to prawie 10 tysięcy osób.

Nie tylko z biznesu

Najwięcej milionerów jest wśród przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem, wypełniając PIT 36 i płacąc podatek według skali 18 i 32 procent. W powiecie sochaczewskim najbogatsi są w branży budowlanej, transporcie, gastronomii i produkcji. Jednak z informacji Urzędu Skarbowego w Sochaczewie wynika, że również parę osób uzyskuje milionowe dochody z umowy o pracę (stawki menadżerskie), wynajmu oraz zysku z papierów wartościowych. Jednak szczegółowych rozliczeń nie ujawniono.

W skali kraju najlepiej zarabiającym okazał się przedsiębiorca z Podlasia. Wykazał się on dochodem ponad 30 mln zł. Rekordowa kwota, jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi, to ponad 2,5 mln zł. Rok temu było to 416 tys. zł.

W powiecie sochaczewskim najwyższa kwota zwrotu podatku z działalności gospodarczej i w indywidualnych zeznaniach wyniosłą 150 tys. zł. Brak dokładnych danych statystycznych, w jakiej grupie ten zwrot nastąpił, gdyż nie są one ujęte w przekazanych nam informacjach. W porównaniu z resztą Mazowsza i Polski powiat wypada skromnie. Ale nawet w skali Europy i świata polscy milionerzy nie należą do krezusów, gdyż nie osiągają magicznej granicy 100 mln dolarów lub euro, wyznaczających poziom bogactwa.

Przybywa bogatych

Obecnie zdaniem ekonomistów zmniejszają się nierówności dochodowe dzięki spadkowi bezrobocia. W ostatnich latach gospodarka rosła realnie o 40 procent, uwzględniając inflację w granicach 60-70 procent. Jednak nie jest to trwały trend i trudno ocenić, co będzie w kolejnych latach. Jeśli gospodarka spowolni, ale nic się nie zmieni w systemie podatkowym, nie ubędzie. Jednak jeśli podatki podskoczą, co jest zapowiadane od jakiegoś czasu, to wtedy bardzo mocno uderzy to w przedsiębiorców, którzy stanowią najliczniejszą grupę osób o dochodach powyżej miliona. Tak oceniają sytuację ekonomiści, zaznaczając, że spadek liczby milionerów może odbić się na zasobności reszty społeczeństwa. Wszak to przedsiębiorcy dają pracę.

W zestawieniach statystycznych nie ma danych o pracujących emerytach. Przypuszczalnie kilku, o wysokich specjalnościach i nadal prowadzących działalność gospodarczą, może uzyskiwać dochody ponad milion złotych. Jednak Urząd Skarbowy w Sochaczewie nie prowadzi statystyk w tym kierunku. Na razie jednak przyrost roczny milionerów o 13 jest znaczący i dobrze rokuje na przyszłość.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie wskazuje, że problemem co roku przy wszystkich zeznaniach są pojawiające się błędy i konieczność korekty, co przysparza dodatkowej pracy urzędnikom. Najczęściej popełniane są zwykłe błędy rachunkowe w wyliczeniach, próba zawyżania kosztów uzyskania przychodu oraz brak podpisów. To ostatnie zdaniem urzędników Urzędu Skarbowego jest nagminne. Wskutek roztargnienia, a zwłaszcza wtedy, gdy księgowa robi przedsiębiorcy rozliczenie, ten często zapomina się podpisać pod zeznaniem. Takie wpadki trafiają się czasem również milionerom.

Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*