DZIEŃ DZIECKA U CHOPINA

nasz patronat

W tym roku odbędzie się już X Dzień Dziecka w Żelazowej Woli pod hasłem „Rozśpiewany park!” Tematem przewodnim jubileuszowej edycji tego edukacyjno-artystycznego wydarzenia dla rodzin będą pieśni. Z racji tego, że właśnie obchodzony jest rok moniuszkowski związany z okazją 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Prezentowane będą głównie pieśni kompozytora „Prząśniczki”, a także utwory chopinowskie inspirowane twórczością fortepianową Fryderyka Chopina. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem honorowym Agaty Kornhauser-Dudy, żony prezydenta RP.

Początek w parku w Żelazowej Woli w niedzielę, 2 czerwca, już od godziny 10.00. Finał po godzinie 17.00. W programie znajdą się koncerty edukacyjne i warsztaty śpiewu, recitale chopinowskie, warsztaty plastyczne, muzyczno-teatralne i czytanie literatury dziecięcej. Organizatorzy przygotowali masę konkursów z atrakcyjnymi nagrodami dla młodych uczestników.

Nauka i śpiew

Obecnie twórczość Stanisława Moniuszki jest nieco mniej znana najmłodszym. Bardziej kojarzy się on jako twórca oper narodowych niż „Śpiewników domowych”, z których zasłynął w XIX wieku. Niewielu wie, że słynna „Prząśniczka” to właśnie jego utwór. Będzie więc okazja – podczas warsztatów śpiewu – poznania innych utworów z jego „Śpiewnika”, a także pieśni Chopina.

W czasie warsztatów muzycznych najmłodsi usłyszą i dowiedzą się, co to takiego nokturn, zwany też pieśnią nocy. Te miniatury fortepianowe były cenione w epoce romantyzmu, a ich wokalny charakter przejawia się w bogatej ornamentyce, kolorystyce i śpiewności.

Pewnym zaskoczeniem mogą być „Rymy dziecięce” Karola Szymanowskiego, liryka wokalna dedykowana najmłodszym. Prosty pod względem formy muzycznej i faktury świat widziany oczami dziecka, pełen przygód, radosny i barwny stanie się kanwą zajęć muzyczno-teatralnych. Podczas czytania wierszy o tematyce muzycznej dla dzieci autorstwa, m.in. Jana Brzechwy i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, będzie okazja do poznania, jak muzyka wkracza do poezji i na odwrót, poezja do muzyki.

Z kolei warsztaty plastyczne poświęcone będą kaligrafii, czyli sztuce pięknego, zdobionego pisania. W czasach Chopina i do początków XX wieku kaligrafia była obowiązkowym zajęciem w szkole. Zaprezentowany zostanie słynny autograf Chopina, a także słowa z XIX-wiecznych pieśni zapisane kaligraficznie.

Zabawy i recitale

Propozycja dla dziewczynek, to cieszące się dużą popularnością wicie wianków, z edukacyjnym komentarzem dotyczącym symboliki kwiatów i wyjątkowych okazów, jakie możemy zobaczyć w Żelazowej Woli. Natomiast chłopcy spróbują stworzyć kwiat w butonierce – obowiązkowy atrybut XIX-wiecznego eleganta. Oba spotkania przy pawilonie Etiuda.

Recitale chopinowskie wybitnych artystów oraz młodych laureatów konkursów pianistycznych i uczniów szkół muzycznych odbędą się   12.00 i 15.00. Warsztaty śpiewu na scenie letniej trwać będą przez cały dzień. Poczynając od godziny 10.30 w półgodzinnych blokach – na zmianę pieśni Moniuszki z utworami Chopina.

Wśród występujących młodych laureatów konkursów uczniów szkół muzycznych i laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni wystąpią Olga Rusin, Weronika Chodakowska, Marta Wrona na scenie przy alei głównej. A przy wiśni japońskiej – Karolina Kwaśniak, Anna Siek, Jakub Kitowski.

Ci, którzy zachwycają się kwiatami w parku w Żelazowej Woli, mogą wysłuchać Anny Tarnawskiej, kierownika ds. parku od 14.30 do 15.00 w altanie na kępie. Tradycyjnie jak co roku w szklarni będzie można posadzić swoje roślinki. Ta część spotkań ma co roku grono wiernych, małych ogrodników.

W sali kinowej w pawilonie Etiuda będą prezentowane filmowe wersje dwóch oper Stanisława Moniuszki – po włosku w wykonaniu Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, z udziałem solistów oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej z 14. Festiwalu Chopin i Jego Europa o godzinie 11.00 oraz „Strasznego dworu” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego (akt III i IV) o godzinie o godzinie 14.00.

W strefie dla maluszków do 4 lat zajęcia gordonowskie, klocki i słuchanie muzyki. Przez cały dzień trwać będzie losowanie biletów na festiwal Chopin i Jego Europa. Zwycięzcy opublikowani będą facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Wstęp wolny.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum ŻW

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*