Postawili na gminne drogi

Gmina Iłów, jak wspomniał niedawno jej wójt Roman Kujawa, jeszcze do niedawna miała tragiczną sytuację, jeśli chodzi o stan dróg. O ile drogi gminne prezentowały się w miarę przyzwoicie, to drogi powiatowe pozostawiały wiele do życzenia. Jednak dzięki nawiązanej współpracy gminy z powiatem sochaczewskim, udało się poprawić przejezdność na niektórych odcinkach.

Stawiamy na drogi powiatowe, ale niestety nie we wszystkich przypadkach możemy tak szybko remontować te odcinki, jakby oczekiwali tego od nas mieszkańcy. W przypadku dróg powiatowych to od władz powiatu zależy kalendarz remontów. Po naszej stronie jest współfinansowanie tych inwestycji. Gmina nie zawsze ma takie możliwości i musimy wybierać, gdzie inwestycja jest najbardziej potrzebna – mówi Roman Kujawa, wójt gminy Iłów.

W ostatnich czterech latach obecnego samorządu gmina Iłów dołożyła się do przebudowy pięciu dróg powiatowych. W 2015 roku ponad 23,2 tys. zł przekazane zostały do powiatu na remont odcinka Wszeliwy – Paulinka raz prawie 152 tys. zł na drogę powiatową Jamno – Iłów. W następnym roku sfinansowana została tylko jedna droga Łaziska – Budy Stare. Gmina dorzuciła tu powiatowi   ponad 62,6 tys. zł. W 2017 nie przekazano środków powiatowi na remonty dróg. Dopiero 2018 rok był kolejnym, kiedy zdecydowano dołożyć 82,5 tys. zł na drogę Iłów – Miękiny oraz na Iłów – Giżyce prawie 258,5 tys. zł.

– Nie lekceważymy tematu dróg, co nam niektórzy zarzucają, bo drogi są dla nas ważne z uwagi na to, że wiele firm zajmuje się u nas transportem. Ponadto w XXI wieku drogi to wyznacznik współczesności. Bez nich gmina nie ma szans na rozwój i czasem trzeba zrezygnować z innych planów inwestycyjnych właśnie kosztem dróg. Bez nich te inne inwestycje nie mają szans powodzenia. A drogi powiatowe trzeba współfinansować, gdyż powiat sochaczewski nie udźwignie sam żadnej inwestycji drogowej. Takie wnioski wynikają z doświadczeń kilkunastu lat współpracy tutejszego samorządu z powiatem. Nie ma od tego odwrotu – dodał wójt.

Stąd na kolejne zadania inwestycyjne na drogach powiatowych w gminnym budżecie w 2018 roku zabezpieczono w sumie prawie pół miliona zł. To ogromny wydatek dla gminy, jak wspomniano na wrześniowej sesji Rady Gminny Iłów. Decyzje dofinansowania dotyczyły remontu dróg Iłów – Młodzieszyn, w Załuskowie oraz Iłów – Giżyce. Jak również naprawy ul. Wyzwolenia, odbudowy mostu koło Lasotki i przebudowy drogi Iłów – Miękinki.

Większość z tegorocznych zadań jest już wykonana. Inne prace remontowe są na finiszu.

– W kolejce są następne zadania remontowe na drogach tak powiatowych, jak i gminnych. Potrzeb w naszej gminie jest bardzo wiele. Mieszkańcy chcieliby, aby kolejne drogi zostały zmodernizowane i przebudowane. Ile i czy znajdą się na nie środki, zdecyduje się pod koniec tego roku i to nowy samorząd gminny wyłoniony w wyborach podejmie decyzję w tej sprawie – stwierdził Ryszard Zientara, przewodniczący Rady Gminy Iłów.

BN

Fot. Archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*