Podawał piwo bez koncesji

Funkcjonariusze Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie 16 sierpnia zatrzymali właściciela lokalu gastronomicznego w Rybnie. Został on oskarżony o sprzedaż alkoholu bez akcyzy. Mężczyzna nie wystąpił do gminy o sprzedaż alkoholu. Teraz będzie musiał wypić piwo, którego sobie nawarzył.

– Nieważne jest, czy sprzedawał wódkę, czy tylko piwo. Jeśli nie miał zezwolenia na sprzedaż alkoholu, to popełnia przestępstwo karno – skarbowe i odpowiada za to. Otrzymaliśmy takie zgłoszenie, że w lokalu prowadzona jest sprzedaż piwa, więc udaliśmy się na miejsce sprawdzić sprzedawcę, czy rzeczywiście prowadzi handel bez koncesji – poinformował asp. Paweł Rynkiewicz z biura prasowego KPP w Sochaczewie.

Policjantów poinformowano, że proceder odbywa się w barze „Kebab” w Rybnie, w którym nielegalnie sprzedaje się alkohol. W czwartek, 16 sierpnia, funkcjonariusze z sochaczewskiej KPP wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sochaczewie zapukali do lokalu przed jego otwarciem. Na miejscu zastali 34-letniego właściciela. Mężczyzna był zaskoczony niespodziewaną akcją policji i inspekcji Sanepidu. W trakcie kontroli na miejscu zostały ujawnione wyroby alkoholowe wprowadzane do obrotu, które jako dowód zostały zabrane przez policję.

Policjanci zabezpieczyli też dokumentację świadczącą o wprowadzaniu alkoholu do obrotu przy braku wymaganej do tego koncesji. Ponadto w czasie przeprowadzonej kontroli wyszło na jaw, że właściciel lokalu nie posiadał obowiązkowej kasy fiskalnej oraz w ogóle zarejestrowanej działalności gospodarczej.

– Mężczyzna był zdziwiony tym, że musi starać się o zezwolenie, co jest wymogiem do prowadzenia sprzedaży alkoholu. On nawet nie podjął żadnych starań w tym kierunku, co więcej, działał nielegalnie. Mężczyzna naruszył przepisy z artykuł 43 Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, za co grozi grzywna w wysokości od 100 złotych do 720 tysięcy złotych, oraz  artykuł 60 paragraf 1 Kodeksu Karnego Skarbowego, co podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych – dodaje Paweł Rynkiewicz.

Jak ustalili policjanci, nieuczciwa działalność handlowa i gastronomiczna była prowadzona przez rok. W tej chwili trwa szacowanie strat Skarbu Państwa wynikłych z prowadzenia tej działalności. Kara wynikająca z przepisów ustawy może być zatem dość wysoka.

O wszystkim jednak zdecyduje sąd po zakończeniu dochodzenia. Zaskakujące jest jednak to, że w gminie Rybno tak długo funkcjonował lokal bez koncesji i zarejestrowanej działalności.

BN

Fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*