Seniorzy kontra oszuści

Choć policja stale przypomina, by nie być łatwowiernym i nie wpuszczać obcych osób do domów, to jednak nie ma miesiąca, aby jakaś starsza osoba nie dała się omotać oszustom. Ci podają się za pracowników spółdzielni, czy też poszkodowanych w wypadkach wnuczków. Ostatnio staruszka została okradziona przez kobiety podszywające się pod pracownice wodociągów.

Policjanci przypominają, że szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Oszuści często podszywając się pod pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy też ZUS – informuje Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Jak zaznacza ludzie starsi ulegają iluzji, kiedy oszust podaje się za pracownika jakiegoś urzędu państwowego, policji czy kogoś z rodziny. Czasem kuszące są też okazyjne zakupy czy informacje o loteryjnych wygranych.

Pomysłowi oszuści

Policjanci twierdzą, że ofiarami padają starsze osoby tylko dlatego, że nie sprawdzają przychodzących i wierzą w szczęśliwe okazje czy wygrane i to nawet wtedy, gdy nie brali udziału w żadnej loterii.

Oszuści wmawiają seniorom, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego. W celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w trakcie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary. Osoby informujące o wygranej w konkursach lub loteriach, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę. Jest niezliczona ilość sposobów, aby oszukać seniora – informuje policja.

W przypadku świadczeń emerytalnych i rentowych, jakichkolwiek zmian nikogo nie wysyłamy do zainteresowanego rencisty, czy emeryta. Nie pobieramy też w ten sposób pieniędzy. Wszelkie informacje o podwyżkach, czy dodatkowych świadczeniach przekazujemy drogą pocztową – informuje oddział powiatowy ZUS w Sochaczewie.

Również inne instytucje takie jak Urząd Skarbowy, czy policja nie wymagają żadnych opłat przekazywanych bezpośrednio urzędnikom, czy policjantom.

Cyganki z wodociągów

Kobiety, które okradły pod koniec lutego 88-latkę z Sochaczewa podawały się za pracownice wodociągów. Zgodnie z ustalonym rysopisem przekazanym policji przez staruszkę udało się ustalić, że były to Romki w wieku około trzydziestu kilku lat. Starsza pani wpuściła je do domu. Gdy jedna z nich zagadywała ją w łazience, druga wpuściła wspólniczkę do mieszkania. Seniorka straciła kilka tysięcy złotych.

W rozwiązanie sprawy zaangażowali się funkcjonariusze referatu operacyjno- rozpoznawczego sochaczewskiej komendy. Policji udało się też skorzystać z prywatnego monitoringu jednego z administratorów pobliskiej posesji. Tym samym szybko ustalono dokładne wizerunki kobiet.

Policjanci z Sochaczewa zatrzymali w ubiegłym tygodniu na terenie Warszawy 35-letnią kobietę podejrzaną o kradzież. W czasie przeszukania jej mieszkania znaleźli biżuterię i kilkanaście tysięcy złotych. Zatrzymany został też 35-letni mężczyznę, który podwoził trzy złodziejki na akcję do Sochaczewa.

Zatrzymana kobieta i jej partner usłyszeli zarzut kradzieży. Grozi im do 5 lat więzienia. Pozostałe dwie kobiety nadal są poszukiwane.

Warto pamiętać

Policja przypomina, aby najbliżsi uczulili seniorów na podstawowe zasady bezpieczeństwa i uważali kogo wpuszczają do domu.

Przed otwarciem drzwi warto sprawdzić przez wizjer   lub okno, kto przyszedł. Jeśli nie zna się odwiedzającego, to należy zapytać go o cel wizyty przez drzwi, a otwierając zabezpieczyć wejście łańcuchem i poprosić o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora. W razie wątpliwości umówić się na inny termin i sprawdzić w administracji osiedla lub innej instytucji wiarygodność gościa. W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, dzwonić od razu na policję na nr alarmowy 997 lub 112. Takie postępowanie pozwoli uniknąć nieszczęścia i stania się ofiarą oszusta.

Bogumiła Nowak

 

 

1 Komentarz do Seniorzy kontra oszuści

  1. Kupcie sobie podręcznik gramatyki polskiej albo wróćcie do podstawówki, to was nauczą składni zdania. Chyba, ze to tak specjalnie, żeby podkreślić, ze policja to nawet pisać nie potrafi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*