Jest wykonawca Trojanowskiej

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe w Sochaczewie zapoznało się z ofertami firm ubiegających się o zlecenie na przebudowę ulic należących do powiatu. W tym roku na ten cel przeznaczono rekordową kwotę wynoszącą dziewięć milionów złotych.

 Sochaczewskie starostwo zapoznało się w ubiegłym tygodniu z ofertami firm, które zaproponowały wykonanie zaplanowanych przez powiat na ten rok prac drogowych.

Pierwszy przetarg odbył się 2 marca i dotyczył wyłonienia firmy mającej dokonać przebudowy ulic: Sienkiewicza, Towarowej i Księcia Janusza. Koszt inwestycji, która powinna się zakończyć do 30 września, oceniono wstępnie na około 3 228 782 zł.

Cena z sufitu

Jak poinformowano nas w Starostwie Powiatowym, na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją firma Strabag, która za wykonanie usługi zaproponowała kwotę 4 857 839 zł. Czyli o 1 629 057 zł więcej, niż powiat mógł przeznaczyć na ten cel. Tym samym przetarg został unieważniony.

Jak poinformował nas Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski, decyzja o unieważnieniu przetargu nie oznacza, że powiat zrezygnuje z tej inwestycji. – Mogę zapewnić, że nic takiego nie będzie miało miejsca. W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy kolejny przetarg dotyczący tej inwestycji i mam nadzieję, że tym razem uda nam się wyłonić wykonawcę prac – powiedział nami Tadeusz Gluchowski.

Wicestarosta nie chciał natomiast skomentować tak dużej rozbieżności cenowej pomiędzy kosztami realizacji inwestycji oszacowanymi przez Powiatowy Zarząd Dróg a ofertą firmy Strabag.

Patrząc jednak na koszt inwestycji, które spółka wykonywała na terenie Sochaczewa, można stwierdzić, że zaproponowana przez nią cena jest przesadzona. Takie stwierdzenie wydaje się tym bardziej uzasadnione, jeżeli przypomnimy sobie, że w 2016 roku ta sama firma zaoferowała miastu 3,7 miliona złotych za generalny remont mostu na Bzurze i całkowitą przebudowę ulicy Płockiej, wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Gawłowską. Tamta inwestycja była dużo bardziej skomplikowana niż remont ulic. Gdzie planuje się między innymi wymianę nawierzchni, budowę zatok postojowych oraz parkingu przy Muzeum Kolei Wąskotorowej, chodników i ścieżki rowerowej.

Jedna oferta

 O ile w przypadku ulicy Towarowej, Sienkiewicza i Księcia Janusza trzeba ogłaszać nowy przetarg, to inaczej ma się sytuacja z zaplanowanym na ten rok drugim etapem modernizacji ulicy Trojanowskiej

Na głoszony w tej sprawie przetarg wpłynęła jedna oferta, a złożyła ją firma Prima. Ta sama firma wzięła także udział w przetargu na przebudowę drogi powiatowej Szymanów – Aleksandrów, gdzie również jej oferta była jedyną, jaka została złożona – poinformował nas Tadeusz Głuchowski. Wicestarosta dodał, że zaproponowane ceny nie odbiegają od kwot zarezerwowanych na te cel przez powiat. Nie chciał się jednak wypowiadać o ich ewentualnym zatwierdzeniu, stwierdzając, że obecnie oferty firmy Prima są sprawdzane pod kątem ich zgodności z warunkami zamówienia.

Przypomnijmy, że w przypadku drogi powiatowej Szymanów – Aleksandrów zostanie ona całkowicie zmodernizowana na odcinku 1 347 metrów. Plan zakłada wymianę całej konstrukcji drogi, która po zakończeniu remontu będzie miała 7 metrów szerokości. Także i ta inwestycja jest współfinansowana ze środków zewnętrznych.

Podobnie jest w przypadku drugiego etapu przebudowy ulicy Trojanowskiej, która zostanie zmodernizowana na odcinku 1116 metrów, od skrzyżowania z Łąkową do ulicy Przylasek. Oprócz samej przebudowy jezdni, planowana jest budowa chodników po obydwu stronach ulicy oraz ścieżki rowerowej. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z ulicą Piaszczystą i ulicą Przylasek. Na przeznaczonym w tym roku do remontu odcinku Trojanowskiej ułożona zostanie kanalizacja deszczowa Do tego dojdzie przebudowa parkingu i przystanku ZKM przy cmentarzu komunalnym, na którym zostaną wybudowane zatoki postojowe dla autobusów z peronami. Zatoki postojowe mają również powstać w miejscu pasa zieleni, ciągnącego się wzdłuż Trojanowskiej od wejścia na cmentarz do graniczącego z nekropolią lasku.

Całość prac związanych z przebudową Trojanowskiej ma się zakończyć do 15 października tego roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*