Gorący czas inwestowania

W gminie Nowa Sucha trwa okres przygotowania nowych, gminnych inwestycji. Jedne przetargi zostały już zakończone, inne niebawem zostaną rozstrzygnięte. Inwestycje w przypadku pozytywnych decyzji komisji przetargowych i po podpisaniu umów z wykonawcamiruszą pełną parą z początkiem kwietnia.

Mamy gorący okres przetargowy. Część już się zakończyła. Część lada moment zostanie rozstrzygnięta. Jednak nie wszystkie przetargi udaje się nam doprowadzić do finału. Ostatni przetarg, dotyczący budowy kanalizacji sanitarnej w Starym Żylinie i Mizerce, został unieważniony. Powodem było to, że nie zgłosił się żaden chętny – mówi Maciej Mońka, wójt gmina Nowa Sucha.

Brakuje chętnych

Jednak w gminie nie zamierzają poddawać się. Wójt ogłosił kolejny przetarg na tę inwestycję, który ma potrwać do 20 marca. Warunki się nie zmieniły. Orientacyjny koszt budowy sieci, to około 2 600 000 złotych. Jednak co będzie jeśli również i ten przetarg nie przyciągnie chętnych wykonawców?

Wtedy będziemy próbować negocjować z firmami na drodze bezprzetargowej. Jest taka możliwość, gdy nie ma chętnych na wykonanie inwestycji. Na początek spróbujemy się dogadać z firmami, które znamy i działały na naszym terenie i pracowały już dla nas. To jest jakaś opcja na wykonanie inwestycji – zapewnia Maciej Mońka.

Szczęścia nie ma też Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą Radomiu, która od ponad pół roku bezskutecznie stara się o adaptacje i modernizację pomieszczeń posterunku gminnego w Nowej Suchej. Jak dotąd nie możne znaleźć chętnego wykonawcy. 5 marca zakończył się kolejny przetarg na prace remontowe posterunku w Nowej Suchej. Na razie nie ma informacji, czy w końcu udał się, czy też trzeba będzie czekać na kolejny przetarg i dalsze szukanie wykonawcy.

– My trzymamy za nich kciuki. Zależy nam, aby policjanci z Nowej Suchej mieli lepsze warunki pracy ­– zauważył Mariusz Mikulski, przewodniczący Rady Gminy w Nowej Suchej.

Remizy jak nowe

Do 20 marca trwa przetarg na przebudowę i rozbudowę strażnicy OSP w Nowej Suchej. Pierwszy etap przewidujący termomedernizację budynku został tam już ukończony. Teraz udało się gminie uzyskać środki na drugi etap inwestycji. W jej ramach będzie wykonany remont wnętrza, w tym m.in. powiększenie sali widowiskowej. Tu koszt wyliczono na nieco ponad 385 tysięcy złotych.

Po remoncie będzie jednak dodatkowa sala na różne imprezy gminne. Sala widowiskowa OSP w Nowej Suchej jest dużo większa niż sala Gminnego Ośrodka Kultury. Stąd będzie po przebudowie możliwość urządzania tam m.in. koncertów i spektakli teatralnych, czy innych większych imprez, gdyż jest tam scena i spora widownia – zaznacza wójt.

Zakończone zostały już przetargi na wykonanie ogrzewania w strażnicach OSP w Kozłowie Biskupim, Antoniewie i Orłowie. Zgłosiły się dwie firmy. Poproszone zostały teraz o uzupełnienie dokumentacji. Jeśli wszystko zostanie dostarczone, to komisja ponownie przeanalizuje oferty i wybierze najkorzystniejszą. Wynik będzie znany na dniach. W remizach ogrzewać pomieszczenia mają kotły gazowe. Koszt tego przedsięwzięcia skalkulowano na około 300 tysięcy złotych. Kwoty uzyskane w przetargu są nieco niższe. Ostateczny koszt podany zostanie po decyzji komisji przetargowej.

Kolejne mieszkanie

 Lada moment, bo już 14 marca zakończy się przetarg na przebudowę budynku gminnego w Nowej Suchej na mieszkanie komunalne. Zarezerwowany koszt inwestycji, to w przybliżeniu 136 tysięcy złotych. W obiekcie tym wcześniej była zlewnia mleka.

– Uzyskaliśmy na tę inwestycję dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego do 40 procent kosztów całego przedsięwzięcia. To będzie, co prawda jedno mieszkanie, ale jako gmina mamy zobowiązanie zapewnić lokum ludziom w trudnej sytuacji życiowej i to zadanie staramy się w miarę możliwości wypełniać jak najlepiej – dodaje Maciej Mońka.

W drugim kwartale tego roku ma być zorganizowany przetarg na prace budowlane przy budowie sieci wodociągowej w Nowej Suchej. Tu gmina zabezpieczyła 120 tysięcy złotych. Z nastaniem wiosny ruszą natomiast inwestycje drogowe w gminie. Przetarg na te prace został już sfinalizowany, a umowy wykonawcze podpisane.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*