Rozbójnicy idą pod klucz

Coraz więcej bandytów dokonujących wymuszeń z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz zastraszających również w sposób psychiczny ofiary, trafia do aresztu. Za napaści i groźby karalne grozi im od 10 do 12 lat pozbawienia wolności.

Sochaczewscy policjanci mogą pochwalić się ostatnio wieloma sukcesami w walce z przestępcami, którzy zastraszają i dokonują wymuszeń. Zawdzięczają to ścisłej współpracy z innymi jednostkami policji mazowieckiej w ościennych powiatach.

Groził śmiercią

Policjanci z Sochaczewa, wspomagani przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Radomia i Wydziału Kryminalnego KWP w Radomiu, zorganizowali pod koniec września szeroko zakrojoną akcję poszukiwania 38-letniego ożarowianina.

Mężczyzna ten według naszych informacji jest powiązany z tzw. grupą ożarowską i był w przeszłości wielokrotnie notowany przez policję. Podejrzewano go dotąd o szereg przestępstw, w tym posiadanie broni i amunicji oraz usiłowanie wymuszenia rozbójniczego. Tym razem poszukiwano go za pobicie swojej znajomej, której groził także śmiercią.

Mężczyzna został w końcu zatrzymany w centrum Błonia i tymczasowo aresztowany.

38-latek groził przez kilka tygodni mieszkance powiatu sochaczewskiego pozbawieniem życia. Policjanci ustalili, że mężczyzna bijąc i grożąc kobiecie utratą życia, przywłaszczył sobie kilkadziesiąt tysięcy złotych ze sprzedaży pojazdu należącego do kobiety.

Nie były to jedyne groźby z jego strony. Prześladował kobietę regularnie, zmuszając ją do przekazywania mu pieniędzy. W trakcie jednej z napaści zniszczył sochaczewiance telewizor. Powybijał też szyby w sklepie, w którym pracowała. Przemoc wobec kobiety, która dobrze znała swego prześladowcę, trwała kilka miesięcy. W końcu przerażona ofiara miała dość nękania i wezwała na pomoc policję.

Jak się okazało, mężczyzna w przeszłości był wielokrotnie notowany za inne przestępstwa. Nie stronił od wymuszeń rozbójniczych. Policjanci podejrzewali, że ożarowianin mógł posiadać także przy sobie broń i amunicję, oraz zajmować się handlem narkotykami.

Prokurator postawił 38-latkowi w sumie 9 zarzutów, w tym najważniejsze – rozprowadzanie środków odurzających i wymuszenia rozbójnicze. Sędzia po zapoznaniu się z materiałami dowodowymi zdecydował, żeby ożarowianina aresztować na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Nożownicy w celi

W tym samym czasie sochaczewscy policjanci w toku działań operacyjnych ustalili i zatrzymali trzech innych mężczyzn podejrzewanych o rozbój z użyciem noża. Do napaści doszło na początku września w Teresinie. Wtedy do 22-latka z Sochaczewa podeszło trzech mężczyzn, którzy kazali mu odejść w boczną uliczkę. Jeden z nich zagroził mu nożem. Chwilę później zabrali młodemu człowiekowi ubranie, buty i zegarek. Rabusie uciekli, pozostawiając na ulicy bezbronnego i przerażonego 22-latka.

Policjanci kryminalni z Sochaczewa szybko ustalili sprawców napaści. Okazali się nimi mieszkańcy Teresina i Błonia, w wieku od 22 do 30 lat. Sprawcy napaści zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Tam usłyszeli zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Za ten czyn grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. Sędzia zadecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanych trzymiesięcznego aresztu.

Jak zaznacza policja, w obu tych przypadkach ważne były sygnały od mieszkańców, którzy przekazali pomocne informacje, pozwalające ustalić miejsce pobytu przestępców.

– Takie informacje zawsze są pomocne i szybciej pomagają ustalić sprawców napaści. Taki atak może spotkać każdego i nie należy lekceważyć wezwań policji do udzielania informacji w przypadków wymuszeń czy gróźb karalnych – mówi Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

W pierwszym półroczu tego roku stwierdzono na terenie Sochaczewa 10 wymuszeń rozbójniczych oraz kilka pobić. W przypadku wymuszeń niemal we wszystkich przypadkach dochodziło do zagrożenia zdrowia lub życia.

Bogumiła Nowak, Fot. KWP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*