Duchowe świętowanie w Niepokalanowie

NIEPOKALANÓW Takich tłumów wiernych nie wdziano już tu przynajmniej od roku, kiedy to goszczono uczestników udających się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Tegoroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyciągnęło do Niepokalanowa tysiące parafian i pielgrzymów nie tylko powiatu sochaczewskiego. 15 sierpnia był centralnym dniem, trwającego tu do 22 sierpnia Wielkiego Zawierzenia. 

Zanim jednak nadszedł czas odpustowego święta, dzień wcześniej miały miejsce uroczystości związane z postacią św. Maksymiliana Kolbego. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył o. prowincjał Wiesław Pyzio. Po jej zakończeniu wierni złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Maksymiliana. Z kolei w godzinach popołudniowych w sanktuarium św. Maksymiliana odbyło się nabożeństwo Transitus, upamiętniające śmierć Założyciela Niepokalanowa. W Bazylice Mniejszej Mszy św. wieczornej w intencji rodzin i małżeństw przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz.

Duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie tuż po liturgii, gdzie zebrani wysłuchali świadectwa Małgorzaty i Tomasza Terlikowskich. Odbył się też tzw. Wieczór Uwielbienia, poprzedzony świadectwem sióstr zakonnych z Portugalii. Biorącym udział towarzyszyła Monstrancja Fatimska, będąca Wotum Narodu Polskiego dla Matki Bożej z Fatimy z okazji 100-lecia objawień. Jej autorem jest Mariusz Drapikowski, projektant kaplicy adoracji w niepokalanowskiej Bazylice.

Wtorek, 15 sierpnia to w Niepokalanowie tradycyjna uroczystość odpustowa Wniebowzięcia NMP. Ten dzień, z racji swojego święta stał się centralnym punktem dzieła Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: – Cieszymy się i radujemy, że w tym roku jest tak bogato obchodzona Wielka Nowenna poprzedzająca Zawierzenie Świata, Ojczyzny i każdego z nas Sercu Matki Bożej. Jakże to radosne, że właśnie tu w Niepokalanowie ojcowie nieustannie czuwają, by służyć nam, ludziom słabym, potykającym się o różne trudności życiowe, byśmy doświadczyli Bożego Miłosierdzia. Dziś wołamy do naszej Matki, Maryjo Niepokalana! Oddajemy Tobie siebie i naszą teraźniejszość i przyszłość, do Ciebie należeć chcemy, pomagaj nam – mówił z ołtarza biskup.
Nabożeństwo poprzedziła konferencja, zaś po każdej z Mszy św. następowało poświęcenie kwiatów, owoców i ziół, bowiem ten dzień stanowi także Święto Matki Boskiej Zielnej.

Tradycyjnie już odpust w Niepokalanowie to również cieszące się dużą popularnością stragany z balonami, obwarzankami, zabawkami i wszelkimi drobiazgami, były karuzele i wiele innych atrakcji, z których dzieci korzystały do wieczora.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*