SZKOŁY CZEKA SPORE WYZWANIE

Przed nauczycielami oraz uczniami czas wielkich zmian. W tym roku szkolnym rozpoczyna się na dobre powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i wygaszanie gimnazjów, które w 2019 roku całkiem znikną z polskiego szkolnictwa. Reforma systemu edukacji niebawem rozpocznie się pełną parą. Sprawdzamy, z jakimi problemami musiały zmierzyć się szkoły podstawowe na terenie powiatu sochaczewskiego.

Jednym z nich jest zwiększenie liczby uczniów, a co za tym idzie klas w budynkach, które od tej pory będą szkołami ośmioklasowymi. W wielu placówkach dodatkowe klasy zostaną wygospodarowane z innych pomieszczeń. Z kolei władze gminy Nowa Sucha zdecydowały się na rozbudowę szkoły w Kurdwanowie, gdzie przystąpiono do budowy sali gimnastycznej wraz z dodatkowymi klasami.
Problemu z szukaniem dodatkowy klas nie mają natomiast dyrektorzy funkcjonujących do tej pory zespołów szkół. Jak chociażby obecnej Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Grzmota Skotnickiego w Młodzieszynie. Tu nie trzeba będzie szukać nowych pomieszczeń na klasy, ponieważ do tej pory w jednym budynku mieściło się gimnazjum i szkoła podstawowa. Placówka ma również oddziały przedszkolne.
Podobnie wygląda sytuacja w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie, w Zespole Szkół w Nowej Suchej, czy Szkole Podstawowej im. Maksymiliana Kolbego w Teresinie. Także i miejskie podstawówki nie będą miały z tym problemu.

Zabrakło nauczycieli

Problemów związanych z reformą oświaty nie będą mieli również nauczyciele. Choć tych, jej przeciwnicy straszyli jeszcze niedawno masowymi zwolnieniami. Tymczasem nic takiego nie będzie miało miejsca. Mało tego. Okazuje się, że w szkołach w Teresinie, Brochowie i Nowej Suchej – w związku z wchodzącą reformą – musiano zatrudnić większą ilość nauczycieli. Ale i tak wciąż są wolne etaty.
Okazuje się, że nie tylko nauczyciele muszą przystosować się do nowych wymogów nauczania. Szkoły muszą zostać także wyposażone w nowe pomoce naukowe. W obecnych szkołach podstawowych trzeba je zakupić dla klas 7 i 8, a w byłych gimnazjach – jak na przykład w Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Sochaczewie – dla uczniów klas od 0 do 6. W przypadku samorządu miejskiego udało się pozyskać na ten cel środki zewnętrze w wysokości kilku milionów złotych.

Wakacyjne remonty

Część szkół przeszła także gruntowne remonty.
– Całe wakacje są prowadzone remonty. To jest bardzo duża inwestycja, bo jest to wymiana całego centralnego ogrzewania – węglowego na ogrzewanie gazowe. Wymieniane były piece i cała sieć centralnego ogrzewania, grzejniki i przyłącza. Budynek był stawiany w dawnych latach zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami przeciwpożarowymi. Nie były więc wymagane hydranty wewnętrzne, obecnie na każdej kondygnacji są one montowane. W te wakacje było naprawdę dużo pracy i sprzątania jest co niemiara. Inwestycja była konieczna – wyjaśniła Małgorzata Szostak, dyrektorka Zespołu Szkół w Nowej Suchej.
Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie, gdzie wykonano remonty łazienek. Przy szkole budowane jest też wielofunkcyjne boisko.

Joanna Smacka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*