Zawisza przybędzie na zamek

Już po raz siódmy odbędzie się rodzinny piknik „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie spotkania z historią”. Tym razem po raz pierwszy w historii tej imprezy na wzgórzu zamkowym pojawi się Siemowit IV, książę mazowiecki, który będzie witać i podejmować rycerza Zawiszę. Głównym celem Pikniku historycznego, jak zaznacza Łukasz Popowski, prezes Stowarzyszenia, jest popularyzacja historii Sochaczewa z czasów Księstwa Mazowieckiego.

– Nasza organizacja tę misję realizuje poprzez tworzenie ciekawych i wartościowych wydarzeń wokół sochaczewskiego zamku. Staramy się tym sposobem też wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich, w której Sochaczew pełni znaczącą rolę – wspomina Łukasz Popowski.
Wizyta Zawiszy Czarnego, rycerza z Garbowa, przypomina autentyczne wydarzenie z 15 lipca 1414 roku, kiedy to rycerz ten wypowiedział – w imieniu króla Polski – wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Wraz z przypomnieniem tych wydarzeń przedstawiona zostanie też w szerszej perspektywie „wojna głodowa”, jaką zapoczątkował konflikt z Zakonem Krzyżackim. Tereny Mazowsza były we władaniu księcia Siemowita z dynastii Piastowskiej. W postać księcia wcieli się Daniel Sukniewicz, pomysłodawca Szlaku Książąt Mazowieckich, który współpracuje ze Stowarzyszeniem „Nasz Zamek”.
Nie zabraknie też wielu towarzyszących imprezie atrakcji. Najmłodsi sochaczewianie będą mogli wziąć udział w grze mobilnej „Szlak rycerski – śladami młodego Zawiszy”, której finałem będzie pasowanie na rycerza przez samego Zawiszę. Dla nieco starszych zapowiadane są gry i zabawy plebejskie z nagrodami. Będą tez prezentacje uzbrojenia i opowieści o nim, a także pokazy rzemieślnicze dawnych zawodów (skryby, odlewnika, tokarza, skórnika, garncarza).
Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie rozegra w czasie imprezy grę „Carcassonne”. Będą też przejażdżki konne, bicie pamiątkowej monety oraz pokazy walk rycerskich.

Piknik rozpocznie się 19 sierpnia o godzinie 16.30 powitaniem Zawiszy Czarnego. Potem tradycyjny turniej rycerski na cześć gościa. Tuż przed godziną 20.00 kawalkada rycerska ruszy na Plac Kościuszki i tam, jak przed 603 laty, rycerz Zawisza wypowie wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Potem ruszy średniowieczna parada rycersko-kuglarska na Zamek, gdzie przy pochodniach odbędzie się grupowa potyczka rycerska.
Impreza ta dofinansowana jest z funduszy na wsparcie organizacji pozarządowych oraz ze środków Województwa Mazowieckiego.
Imprezę tę tradycyjnie, jak co roku, na Wzgórzu Zamkowym organizuje Stowarzyszenie „Nasz Zamek”.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*