ŚWIĘTO PLONÓW NAD WISŁĄ

SONY DSC

Tegoroczne dożynki powiatu płockiego zawitały do Wyszogrodu, i mimo niepewnej pogody przyciągnęły tłumy uczestników. Nie ma się temu co dziwić, gdyż atrakcji i imprez towarzyszących nie brakowało.
Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dziękczynna w intencji mieszkańców powiatu płockiego, którą odprawiono o godzinie 11.00 w kościele Św. Trójcy w Wyszogrodzie. Po jej zakończeniu ulica Rębowską przemaszerował barwny korowód, w którym wyróżniały się zwłaszcza piękne dożynkowe wieńce i sztandary instytucji i organizacji biorących udział w tej uroczystości.

SONY DSC

Na wyszogrodzkim rynku, około godziny 12.30 – po powitaniu gości, mieszkańców Wyszogrodu i okolic – zaczął się tzw. obrzęd dożynkowy, czyli dzielenie się chlebem. Tym razem dokonali go uczniowie z Zespołu Szkół im. Fryderyka Chopina z pobliskich Kobylnik. Kolejnym elementem oficjalnego programu dożynek były okolicznościowe przemówienia, wręczenie odznaczeń i nagród w konkursie na „Najpiękniejszy ogród w powiecie płockim”.

SONY DSC

Oczywiście nie zabrakło różnorodnych stoisk gastronomicznych, straganów z zabawkami i regionalnymi produktami, pamiątkami, zjeżdżalnie i dmuchańce dla dzieci. Warto zauważyć, że jedną z atrakcji wyszogrodzkich dożynek było to, że jednocześnie z nimi miały miejsce jeszcze trzy inne imprezy. U podnóża zamkowego wzgórza odbywało się spotkanie „Średniowieczny Wyszogród”, które zgromadziło wielu miłośników dawnych zwyczajów i rycerskiego rynsztunku, był też „Roztańczony Wyszogród” oraz „Piknik Wieprzowy”, którego uczestnicy mogli skosztować zaskakująco wielu produktów przygotowanych właśnie z mięsa wieprzowego, biorąc udział w konkursach związanych z tymi przysmakami.

SONY DSC

Zaś na scenie zwracały uwagę ludowe zespoły a zwłaszcza feeria barw bijąca z ich strojów. Także zaproszone zespoły muzyczne i wokaliści występujący na scenie nie zawiedli: byli więc Quest, Ex Bolo Positive Band, Lena, Abba Cover i wywołujący największy aplauz Classic. Wśród zgromadzonych nie było chyba osoby, która nie znałaby ich hitów, takich jak „Jolka Jolka” lub „Czy to przyjaźń, czy to miłość.

Patronami spotkania byli: Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, i Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki.

Marek Orzechowski

Fot Marek Orzechowski

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*